• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Ukrajina je pripravená na ťažkú bitku a odhodlaná zvíťaziť, Zelenskyj žiada od Západu ďalšie zbrane

Ukrajina je pripravená na ťažkú bitku a odhodlaná zvíťaziť, Zelenskyj žiada od Západu ďalšie zbrane

Ukrajinský prezident zároveň západné krajiny požiadal, aby uvalili úplné embargo na ruský plyn či ropu.

10.4.2022 (Webnoviny.sk) - Ruská agresia sa nikdy neobmedzovala len na Ukrajinu, jej cieľom je celá Európa. V sobotu to vo svojom nočnom prejave povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa tiež vyjadril, že ruské použitie sily je „katastrofa, ktorá nevyhnutne zasiahne každého“.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zároveň znova vyzval Západ na úplné embargo ruských energií a poskytnutie ďalších zbraní Ukrajine. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Hovoriac o zhromažďovaní ruských síl na východe krajiny, Zelenskyj povedal, že Ukrajina je pripravená na ťažkú bitku. „Bude to ťažká bitka, veríme v tento boj a naše víťazstvo. Sme pripravení súčasne bojovať aj hľadať diplomatické spôsoby, ako túto vojnu ukončiť,“ uviedol.

Ukrajinská bezpečnostná služba má dôkazy o vojnových zločinoch ruských vojakov, tvrdí prezident Zelenskyj

Ukrajinská bezpečnostná služba zachytila komunikácie ruských vojakov, ktoré poskytujú dôkazy o vojnových zločinoch.


V rozhovore pre reláciu 60 minutes televízie CBS, ktorého ukážku odvysielali v piatok, to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.


Ukrajina má tiež nahrávky vojnových zajatcov, ktorí sa priznali k zabíjaniu ľudí, väznení piloti mali pri sebe mapy s civilnými cieľmi bombardovania a úrady tiež vedú vyšetrovania založené na pozostatkoch zosnulých, povedal politik.


„Každý, kto rozhodol, kto vydal rozkaz, kto splnil rozkaz,“ je vinný z vojnového zločinu, povedal tiež Zelenskyj a dodal, že verí, že jedným zo zodpovedných je aj ruský prezident Vladimir Putin.

Ukrajina patrí do Európskej únie a Heger verí, že s pomocou demokratického sveta zvíťazí nad ruským agresorom


Vyjadrujem poďakovanie Slovákom a predsedovi vlády nielen za to, čo pre nás budete robiť v budúcnosti, ale najmä za to, čo robíte teraz. Podporujú nás v tejto vojne, odmietajú ruskú agresiu, a nielen slovami. Reálne nám pomáhajú s dodávkami zbraní.


Po stretnutí s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) to uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Aj Slovensko išlo zrýchlenou cestou

Slovenský premiér vyhlásil, že Ukrajina patrí do EÚ a „myslíme si, že má právo mať kandidátsky status“. O vyjadreniach obidvoch politikov informovala hovorkyňa slovenského premiéra Ľubica Janíková.

Podľa neho Slovensko naďalej pomôže aj s opravou techniky, ktorú potrebujú. Pripomenul, že Slovensko v roku 1999 zmeškalo vlak a pripojilo sa k nemu až v roku 2001, ku krajinám ako je ČR, Poľsko a Maďarsko, aby v roku 2004 mohlo vstúpiť do EÚ.

Európska komisia Slovensku vtedy podala pomocnú ruku, dala mu zrýchlenú cestu a pomohla dobehnúť zameškané.

Predstavili konkrétny program pomoci

„Toto je to, čo dnes ponúkame Ukrajine. Aj oni majú právo dobehnúť to, aby sa stali členskou krajinou. Preto sme vo Versailles ako jediná krajina predstavili konkrétny program na pomoc Ukrajine, aby sme vytvorili reformný tím a fond na obnovu Ukrajiny po vojne. Veríme, že s našou pomocou a s pomocou európskych krajín a celého demokratického sveta Ukrajina zvíťazí nad ruským agresorom,“ povedal Heger.


Slovenský premiér sa v piatok 8. apríla v ukrajinskom Kyjeve stretol s prezidentom Zelenským. Na Ukrajine bol s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom európskej diplomacie Josepom Borellom.

ODÍĎTE ZO SLOVENSKEJ POLITIKY A CHOĎTE DO TEJ RUSKEJ

Robert Fico a Peter Pellegrini konajú v záujme Ruska a podporujú porážku Ukrajiny. Dokazujú to aj ich reakcie na darovanie obranného systému S-300.

Toho systému, ktorý, pevne verím, bude na Ukrajine zachraňovať ľudské životy. Kto dnes videl ten strašný masaker pred stanicou v Kramatorsku, vie, o čom hovorím.

Týmto pánom nie je ľúto obetí, nevinných civilistov, žien i detí. Nie je im ľúto umučených, zničených osudov a zničených obydlí. Sú to demoralizovaní ľudia, ktorí sa spreneverili ľudskosti, mieru i demokracii.

Sú škvrnou na obrovskej solidarite, ktorou dnes žije Slovensko a robí ho morálne lepším.


Páni Fico, Pellegrini, zaradili ste sa do húfu európskych extrémistov. Odíďte zo slovenskej politiky a choďte do tej ruskej. Tam patríte.


Facebook: Eduard Heger - predseda vlády SRDarovaním systému protivzdušnej obrany S-300 pomáha Slovensko znížiť počet civilných obetí tragického konfliktu na Ukrajine. Na sociálnej sieti to napísala prezidentka Zuzana Čaputová s tým, že nejde o útočnú zbraň, ale o obranný systém, ktorý pomôže Ukrajincom chrániť sa pred raketami a strelami, ktoré zabíjajú civilné obyvateľstvo.


„A nejde ani o oslabenie našej obrany, keďže tri batérie nového systému protivzdušnej obrany Patriot už máme niekoľko týždňov na svojom území a ďalšia batéria Patriot k nám dorazí v najbližších dňoch. Aj bez S-300 bude teda naše nebo chránené,“ zdôraznila hlava štátu.Heger označil Putina za krutú bytosť, Ficovi a Pellegrinimu by zorganizoval cestu na UkrajinuŠtvorčlenná rodina zaplatí za jedlo a energie mesačne navyše zhruba 50 eur, vypočítala prezidentka ČaputováInvázia na Ukrajine už ukazuje svoje prvé negatívne dopady, analytik varuje pred výpadkami niektorých surovín z RuskaMatovič: S-300 chráni životy ľudí Ukrajiny, „skorumpovaný zmrd“ Fico a jeho „pelerína“ z toho robili vedu


Príspevok pre azylantov sa zvýši na trojnásobok životného minima, štát im na štart poskytne viac ako 650 eurNajčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie