• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Ukrajina dostala od USA aj strely AGM-88 HARM, aby jej lietadlá mohli útočiť na ruské radarové systémy

Ukrajina dostala od USA aj strely AGM-88 HARM, aby jej lietadlá mohli útočiť na ruské radarové systémy

Strely AGM-88 HARM majú dolet viac ako 48 kilometrov.

9.8.2022 (Webnoviny.sk) - Pentagon oznámil, že Spojené štáty poslali Ukrajine protiradarové strely, aby jej lietadlá mohli útočiť na ruské radarové systémy. Je to po prvý raz, čo priznal poslanie predtým neoznámených striel Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zástupca ministra obrany pre politiku Colin Kahl na tlačovom brífingu uviedol, že Spojené štáty poslali niekoľko striel, ale nespresnil koľko, kedy ich poslali ani aký druh to bol.

Nemenovaný predstaviteľ z oblasti obrany pre televíziu CNN uviedol, že to boli strely AGM-88 HARM, ktoré majú dolet viac ako 48 kilometrov. Ukrajina zatiaľ verejne nepriznala, že by dostala alebo použila tieto strely

Výskumníci niekoľko mesiacov na Ukrajine skúmali 27 ruských najmodernejších zbraňových systémov

Sprísnenie kontrol exportu by mohlo viesť k tomu, že by ruská armáda mohla byť neschopná prevádzkovať špičkové zbrane a komunikačné systémy, ktoré používa na Ukrajine.


Takmer všetky moderné ruské vojenské systémy totiž závisia od mikroelektroniky vyrobenej na Západe. Poukazuje na to správa výskumníkov z britského Royal United Services Institute (RUSI), podľa ktorých si Moskva našla cestu, ako obísť sankcie a exportné kontroly.

Západ musí konať rýchlo

Ak by sa podarilo uzavrieť medzery, ruská armáda by mohla byť trvalo degradovaná, ale Západ musí konať rýchlo, informuje spravodajský portál BBC.


Výskumníci z RUSI niekoľko mesiacov na Ukrajine skúmali 27 ruských najmodernejších zbraňových systémov, či už skonfiškovaných, zneškodnených alebo opustených. Zistili, že v nich je najmenej 450 rôznych druhov unikátnych v zahraničí vyrobených komponentov, zväčša vyrobených v USA, ale aj v iných západných krajinách.


V ruských zbraňových systémoch sa na bojisku objavujú produkty známych značiek, ako sú Sony a Texas Instruments. Neexistujú ale žiadne náznaky, že by sa tieto firmy podieľali na odosielaní komponentov do Ruska.

Rusko si našlo niekoľko metód


Vedúci výskumný pracovník v RUSI a jeden z autorov správy Jack Watling pre BBC uviedol, že ak sa Rusku trvalo zablokuje prístup k citlivým komponentom, „Rusi nebudú môcť doplniť arzenál vybavenia, ktoré minuli na Ukrajine“.

Západné komponenty sú dôležité pre zariadenia využívané pri delostreleckých či raketových útokoch, podotklo. Rusko si zjavne našlo niekoľko metód, ako zaobstarať potrebné komponenty. Jednou je tajná sieť, ktorá existuje v určitej forme už od čias Sovietskeho zväzu, prevádzkujú ju ruskí spravodajskí dôstojníci a využíva medziľahlé prepravné uzly ako Hongkong a Malajzia.


Niektoré spoločnosti, ktoré exportujú tieto dôležité súčiastky, tiež nevedia, kto je konečný používateľ. Niektoré zase nekladú veľa otázok, doplnil Watling.


Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie