• Dnes je: Pondelok 04. decembra 2023 meniny má Barbora

Uhrík kúpil byt bez hypotéky v komplexe spájanom s Bödörom, nadácia si posvietila aj na jeho iné nehnuteľnosti

Uhrík kúpil byt bez hypotéky v komplexe spájanom s Bödörom, nadácia si posvietila aj na jeho iné nehnuteľnosti

Uhrík zbohatol, odkedy sa stal europoslancom.

6.9.2023 (SITA.sk) - Predseda hnutia Republika Milan Uhrík si kúpil pred časom byt bez hypotéky v komplexe spájanom s nitrianskym oligarchom Norbertom Bödörom.

Informuje o tom Nadácia Zastavme korupciu v rámci analýz majetkov lídrov strán, ktoré majú šancu dostať sa do parlamentu. Analýzy pripravila v spolupráci s portálmi Finstat.sk a Transparex.sk.

Príjem z funkcie europoslanca

Nadácia poukazuje na to, že Uhrík zbohatol, odkedy sa stal europoslancom. Odvtedy mu k iným nehnuteľnostiam, ktoré vlastní spolu s manželkou, pribudol napríklad byt v nadštandardnom komplexe Orbis v centre Nitry. Uhrík uviedol, že ho kúpil bez hypotéky za 172-tisíc eur.

Od roku 2019 som europoslancom, čiže príjem z funkcie za toto obdobie je okolo 400-tisíc eur. Z týchto peňazí sme kúpili investičný byt v Orbise,” tvrdí. Byt však podľa nadácie nadobudli v roku 2021, keď bol europoslancom iba dva roky.

Faktom však je, že jeho príjmy môžu byť ešte o čosi vyššie, ako sám priznáva, keďže europoslanci dostávajú aj paušálne náhrady. Konkrétne je to 338 eur za každý deň rokovania Európskeho parlamentu, na ktorom sa fyzicky zúčastnia.

Možná spojitosť s Bödörom

Ako uvádza Nadácia Zastavme korupciu, bytovku v centre Nitry stavala akciová spoločnosť Orbis Nitra, ktorú od mája 2019 vlastnili spoločnosti Inpek a APE Development. Jej jediným vlastníkom bol investičný fond Avant Private Equity SICAV, a.s. Akcie tohto fondu v minulosti vlastnil aj nitriansky oligarcha Norbert Bödör.

Uhrík s manželkou vlastnia podľa katastra v Orbise dvojizbák s výmerou 68,3 metra štvorcového. Na stránke projektu si developer pýta za menší byt (61 metrov štvorcových) 195-tisíc eur. Uhrík tvrdí, že byt kúpili za bežnú katalógovú cenu a bez špeciálnej zľavy.

Rezolútne odmietam akékoľvek spájanie s Norbertom Bödörom, a to aj cez vágne pojmy ‚jemu blízka firma‘. S pánom Bödörom som sa v živote nestretol a nijako s ním nikdy nekomunikoval,” zdôraznil Uhrík. Dodal, že kúpu riešili cez obchodnú kanceláriu a nekomunikovali s vedením spoločnosti.

Financuje Republiku pôžičkami

Uhrík financuje aj svoje hnutie Republika pôžičkami a darmi. Na kampaň požičal strane dvakrát po stotisíc eur s trojpercentným úrokom. Jeho manželka Zuzana poskytla pôžičku 30-tisíc s rovnakým úrokom. Investícia sa im vráti zo štátneho rozpočtu aj so zhodnotením na úrokoch, keď sa dostane Republika do parlamentu.

Peniaze požičiavame za trojpercentný úrok, lebo bezúročné pôžičky nám v minulosti (ešte v ĽSNS) audítori kritizovali, že musia byť za tzv. obvyklé podmienky, aby nešlo o poskytnutie skrytej výhody,“ vysvetlil Uhrík.


Republiku financuje aj cez osobné dary. Napríklad podľa poslednej zverejnenej výročnej správe strany išlo spolu o dary vo výške 22 500 eur plus okolo 5 000 eur členské, informovala nadácia.

Pred politikou úspešne podnikal

Uhrík si potom, čo sa začal angažovať v politike, kúpil dom v Nitre. Tvrdí, že ide o radovú zástavbu, ktorá ho stála 125-tisíc eur. Zároveň deklaruje, že už pred vstupom do politiky mal kapitál, podnikal v IT sektore a jeho manželka zarábala nadpriemerne v zahraničí – najprv v Londýne a potom vo Viedni.

Predseda Republiky zároveň hovorí, že už pred vstupom do vysokej politiky mal za sebou úspešné podnikanie a vlastnil nehnuteľnosti. Nadácia Zastavme korupciu informuje, že ďalšie mu pribudli potom, čo sa stal šéfom Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja. Bolo to v čase, keď bol županom jeho vtedajší stranícky šéf Marian Kotleba.

Firma s nulovými tržbami

Kúpil si byt v Banskej Bystrici, už predtým mal apartmán v Bratislave a ďalší byt vo Zvolene. Byt v Bystrici predal, keď si kúpil dom v Nitre. Takisto si bez hypotéky zaobstaral pozemok v mestskej časti Nitry Horné Krškany za 131-tisíc eur.


Uhrík má spolu s manželkou firmu MegaTech Solutions, ktorá sídli v bratislavskej Petržalke. Z jej účtovných závierok nevyplýva, že by bola úspešná, vlani mala nulové tržby. Vznikla rok pred Uhríkovým aktívnym vstupom do vysokej politiky v roku 2015.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie