• Dnes je: Utorok 25. júna 2024 meniny má Tadeáš

Udržateľná výstavba: Jej výhody a prečo je pre budúcnosť dôležitá

Udržateľná výstavba: Jej výhody a prečo je pre budúcnosť dôležitá

Globálne otepľovanie je proces zvyšovania globálnej teploty v dôsledku zvýšených emisií oxidu uhoľnatého a iných skleníkových plynov.

Udržateľná výstavba znamená v praxi vytváranie zdravého prostredia, ktoré je založené na ekologických princípoch. Zameriava sa na niekoľko oblastí: úspora energií, potreba recyklácie, ochrana životného prostredia a vytváranie netoxických i vysoko efektívnych produktov.

Cieľom je znížiť vplyv priemyslu na životné prostredie využívaním postupov trvalo udržateľného rozvoja, využívaním energetickej efektívnosti a výhod zelených technológií.

Pri skúmaní environmentálnych faktorov, ktoré vplývajú na životné prostredie, sa ukázalo, že práve stavebníctvo nesie veľký podiel na environmentálnej záťaži: podľa World Resources Institute v globále budovy a stavby spotrebujú 60 % elektrickej energie, produkujú až 40 % odpadov a spotrebujú 12 % sladkej vody.

Priemysel môže tento trend pozitívne ovplyvniť v dvoch veciach, a to v používaní vhodných materiálov a metód výroby.

Prečo je udržateľná výstavba dôležitá pre budúcnosť

Aby ste pochopili závažnosť problému, musíte poznať konkrétne skutočnosti, za ktoré je stavebný priemysel zodpovedný.

Globálne otepľovanie

Globálne otepľovanie je proces zvyšovania globálnej teploty v dôsledku zvýšených emisií oxidu uhoľnatého a iných skleníkových plynov.

Napríklad CO2 vzniká v rôznych fázach životného cyklu stavby. Asi 8% všetkého oxidu na svete pochádza z výroby betónu. Skleníkové plyny vznikajú pri ťažbe, výrobe, preprave, počas používania a pri likvidácii stavebných materiálov.

Okysľovanie pôdy

Okysľovanie alebo tiež acidifikácia pôdy je ďalším dôsledkom priemyselnej a teda aj stavebnej výroby. Pri spaľovaní fosílnych palív používaných na výrobu a prepravu stavebných materiálov sa uvoľňuje veľké množstvo zlúčenín síry a dusíka. Tieto zlúčeniny, ak nie sú správne zlikvidované, unikajú do atmosféry. Z nej potom klesajú v podobe spadu a kyslých dažďov. Tak dochádza znečisteniu i povrchových vôd.

Strata biodiverzity a prirodzeného prostredia

Spotreba pôdy na výstavbu stavieb alebo ťažbu prírodných zdrojov má za následok stratu biodiverzity a biotopu. V skutočnosti to zbavuje mnohé druhy ich biotopu, čo vedie k ich vyhynutiu. Biodiverzita a prirodzená biotopia sú prvkami, ktoré udržujú ekosystém celej Zeme, preto tým, že prírodu zbavujeme „prirodzených domovov“, ohrozujeme našu vlastnú budúcnosť.

Znečistenie vzduchu

Stavebný priemysel vedie k tvorbe častíc vo vzduchu, ktorých priemer nepresahuje 10 mikrometrov. Tieto časti sú voľným okom neviditeľné, ale škodia životnému prostrediu a ľuďom. Väčšina častíc vo vzduchu je dôsledkom stavebných a banských činností, ako je ťažba kameniva, prevádzka stavebných zariadení, výroba energie, samotný výrobný proces a preprava materiálov.

Znečistenie vody

Znečistenie vodných zdrojov nepriepustnými a nerozložiteľnými stavebnými materiálmi znižuje dobíjaciu kapacitu podzemných vôd. Vyčerpanie a znečistenie vodných zdrojov vedie k prudkej zmene hydrologického cyklu.

Toxicita v dôsledku konštrukcie

Atmosférická toxicita zvyšuje prítomnosť ťažkých kovov. Prítomnosť ťažkých kovov vo vode, keď prekročí nežiaduce limity, spôsobuje problémy pre ľudské zdravie. Práve výroba a preprava stavebných materiálov sú hlavné zdroje toxických kovov.

Odlesňovanie

Výstavba si vyžaduje veľkú plochu pôdy. To núti ľudí zaberať lesné zdroje. S rastúcou urbanizáciou tento dopyt stále rastie. Vyčerpávanie lesnej pôdy, stromov na výstavbu je stále veľmi citlivou témou. Je dôležité si uvedomiť, že lesy sú schopné udržať viac ako polovicu svetovej biodiverzity, a preto je veľmi potrebné ich chrániť.

Výhody udržateľnej výstavby

Prijatie ekologických metód v stavebníctve má mnoho výhod, ako napríklad:


– Podporuje zdravší život


Zelené budovy nie sú prospešné len pre životné prostredie, ale majú aj mnoho psychologických výhod pre ľudí, ktorých v nich žijú. Napríklad v kancelárskej budove postavenej podľa najnovších trendov sa skóre kognitívnych funkcií zvýšilo o 61 percent .


– Znižuje odpad


Udržateľná výstavba využíva viac recyklovaných a obnoviteľných materiálov a tiež udržateľné stavebné metódy, pri ktorých vzniká menej odpadu.


– Úspora energií


V súvislosti s rastom cien energií je tento trend výstavby čoraz naliehavšou potrebou nielen pre veľké firmy a spoločnosti, ale i pre domácnosti.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 25. jún 2024

horoskopy na dnes utorok 25 jun 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Dávajte si pozor na omyly, mali by ste potom veľa práce s ich nápravou. Možno vás potrápi trochu bolesť hlavy. Neprepínajte svoje sily, ak sa necítite vo forme, poproste o pomoc.

Býk 21.4. - 21.5.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaši známi budú potrebovať radu a vy nesklamete. Asi pôjde o oblasť, v ktorej vynikáte. Podvečer dobre sledujte každého, kto vám vojde do cesty.

Rak 22.6. - 22.7.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.
Všetky Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie