• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Údajný útok dronmi na Kremeľ podľa ISW Rusko zinscenovalo. Mohol to byť pokus dostať vojnu domov, tvrdia analytici

Údajný útok dronmi na Kremeľ podľa ISW Rusko zinscenovalo. Mohol to byť pokus dostať vojnu domov, tvrdia analytici

Biely dom v reakcii uviedol, že nemôže „potvrdiť pravosť“ správ Ruska, že zmarilo nočný útok ukrajinských dronov na Kremeľ.

4.5.2023 (SITA.sk) - Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) je presvedčený, že Rusko „pravdepodobne zinscenovalo“ údajný ukrajinský útok dronmi na Kremeľ.

Pôda pre širšiu mobilizáciu

Podľa analytikov to mohol byť pokus „dostať vojnu domov“ a prípadne tak pripraviť pôdu pre širšiu mobilizáciu. Informuje o tom portál Euronews.

Moskva v stredu informovala, že zmarila ukrajinský pokus o atentát na ruského vodcu Vladimira Putina a avizovala odvetu za údajný „teroristický útok“. Ukrajina to však poprela.

Americkí analytici si myslia, že za incidentom stojí samotné Rusko, a označili ho za pokus priblížiť vojnu ruskému publiku a vytvoriť podmienky pre širšiu mobilizáciu spoločnosti.

„Viaceré ukazovatele naznačujú, že úder bol vedený interne a cielene zinscenovaný,“ uviedlo ISW v správe zverejnenej vo štvrtok.

Spochybnenie príbehu Moskvy

Zábery údajného útoku, ktoré kolujú na sociálnych médiách, ukazujú explóziu dronu pri vlajkovom stožiari na kremeľskom Senátnom paláci a dvoch neidentifikovaných ľudí, ktorí lezú na budovu. Rusko informovalo, že Putinovi sa nič nestalo a v čase údajného pokusu o atentát nebol v Kremli.

Iní bezpečnostní experti tiež spochybnili príbeh prezentovaný Moskvou, pričom niektorí naznačili, že ho mohli zinscenovať pre medzinárodné publikum, pochybujúc o tom, prečo by Rusko chcelo, aby si jeho vlastní ľudia mysleli, že až do poslednej chvíle nedokáže zničiť malý dron.


„Mám zopár vážnych otázok,“ napísal bývalý švédsky premiér Carl Bildt. „Je to skutočne realistické - ak bol dron z veľkej diaľky - že nedokázala zasiahnuť žiadna protivzdušná obrana až kým nebol až priamo nad samotným Kremľom?,“ dodal.


Posilnenie protivzdušnej obrany

ISW tiež vo svojej správe poznamenal, že Rusko nedávno posilnilo domácu protivzdušnú obranu, vrátane Moskvy.

„Je preto extrémne nepravdepodobné, že by dva drony mohli preniknúť viacerými vrstvami protivzdušnej obrany a explodovať alebo byť zostrelené priamo nad srdcom Kremľa spôsobom, aký nám poskytli veľkolepé zábery pekne zachytené kamerou,“ uviedli analytici.

Dodali, že „okamžitá, koherentná a koordinovaná reakcia Kremľa“ naznačuje, že útok bol vnútorne pripravený tak, aby jeho zamýšľané politické účinky prevážili nad zahanbením.


Účasť Ukrajiny na údajnom útoku odmietol aj prezident Volodymyr Zelenskyj. „Bojujeme na našom území, bránime naše dediny a naše mestá. Neútočíme na Putina alebo Moskvu. Na to nemáme dosť zbraní,“ povedal počas návštevy Fínska.


Podobne sa vyjadril aj jeho poradca Mychajlo Podoľak. „Neútočíme na Kremeľ, pretože to v prvom rade nevyrieši žiadne vojenské problémy. Absolútne. A z pohľadu prípravy našich útočných opatrení je to mimoriadne nevýhodné,“ uviedol.

Zároveň poukázal na to, že by to umožnilo Rusku ospravedlniť masívne útoky na ukrajinské mestá, civilné obyvateľstvo a infraštruktúru.

Nezverejnili žiadne ďalšie dôkazy

Biely dom v reakcii uviedol, že nemôže „potvrdiť pravosť“ správ Ruska, že zmarilo nočný útok ukrajinských dronov na Kremeľ.


Ruské úrady tvrdia, že útok sa stal počas noci, no nezverejnili žiadne ďalšie dôkazy, ktoré by to potvrdili ani nevysvetlili, prečo trvalo viac ako 12 hodín, kým o incidente informovali.


Úlomky z dronov podľa vyhlásenia na webstránke Kremľa spadli na pozemok sídla ruského prezidenta, ale nespôsobili žiadne škody.


Na videozázname zverejnenom v noci na miestnom moskovskom spravodajskom kanáli na komunikačnej platforme Telegram, ktorý natočili z druhej strany rieky, vidieť dym stúpajúci nad budovami.

Podľa popisu videa obyvatelia neďalekého bytového domu nahlásili, že okolo 2:30 miestneho času počuli rany a videli dym. Euronews upozorňuje, že video nedokázal overiť.


Správy o údajnom útoku vyvolali v Rusku okamžité výzvy prokremeľských predstaviteľov na atentáty na vysokých predstaviteľov Ukrajiny.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie