• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Týždenná dovolenka na Slovensku vyjde priemernú rodinu na 1400 eur, Chorvátsko išlo hore o 40 percent

Týždenná dovolenka na Slovensku vyjde priemernú rodinu na 1400 eur, Chorvátsko išlo hore o 40 percent

Krátkodobejšie výlety Slovákov zhltnú viac peňazí ako napríklad Čechom.

Tohtoročná letná dovolenka na Slovensku vyjde priemernú štvorčlennú rodinu s dvoma deťmi 1 400 eur. Na základe priemerných cien uvádzaných Štatistickým úradom SR sú najnákladnejšími položkami ubytovanie, strava a doprava. V priemere vyjde stravovanie na jedného Slováka na deň dovolenky približne 18 eur.

Vyplýva to z analýzy spoločnosti FinGO.sk, podľa ktorej priemerná cena za ubytovanie v penziónoch je na úrovni 74 eur na noc v izbe pre dvoch dospelých a dve deti.

Ako informovala ekonomická analytička spoločnosti Lenka Buchláková, na zábavu míňajú Slováci v priemere 10 eur na deň, na alkohol v priemere 12 eur a na suveníry v priemere necelých 5 eur.

Pandemický príplatok

Ubytovacie zariadenia tento rok účtujú tzv. pandemický príplatok v nadväznosti na vyššie hygienické štandardy. Týka sa to aj reštauračných zariadení.

„Do vstupných nákladov vstupujú v prípade reštaurácií aj vyššie ceny potravín, ale napríklad aj ceny energií či vyššia minimálna mzda a príplatky za prácu v noci, cez víkend či cez sviatky,“ dodala Buchláková s tým, že dovolenka na Slovensku je v medziročnom porovnaní drahšia o približne 15 percent.

Drahšie letné zájazdy

Zdražovanie sa týka aj iných krajín. Letné zájazdy do Chorvátska sú tento rok drahšie o 40 percent, ceny narástli aj v prípade Talianska, a to až o 65 percent. Zdraželo aj Grécko (38 percent), Španielsko (34 percent) či Turecko (14 percent).


Na druhej strane je v tejto sezóne lacnejšie Bulharsko, kde sú zájazdy lacnejšie o 37 percent a Tunisko, kde ceny spadli o 20 percent. „Očakávame, že z dôvodu možného opätovného zavedenia štátnej karantény po návrate zo zahraničia sa slovenskí dovolenkári rozhodnú zostať doma,“ poznamenala Buchláková.

Kto preferuje výlety do hôr?

V priemere si dlhodobo vyberá hory na krátkodobé či dlhodobejšie výlety až 13 percent Európanov. Na druhom mieste za Slovákmi (25 percent) sa umiestnili Rumuni (24 percent), Francúzi a Taliani (obe rovnako 19 percent).


Krajiny ako Litva, Lotyšsko, Estónsko, Chorvátsko, Švédsko, ale aj Dánsko či Veľká Británia majú najmenej nadšencov hôr. Výlety do hôr trvajú v priemere viac ako 6 nocí, pričom je paradoxom, že najdlhší čas v kopcoch trávia Briti, viac ako 14 dní. Ďalej sú to Gréci (12 dní) a Estónci (11 dní).

Najviac platia Švajčiari

Krátkodobejšie výlety Slovákov zhltnú viac peňazí ako napríklad Čechom. V priemere je to 420 eur za viac ako 4 noci. Dovolenka vytiahne z vrecka najviac peňazí Švajčiarom, a to až 1 163 eur, najmenej Rumunom (209 eur). Česi minú na dovolenke okolo 250 eur.


Na dlhodobejšie dovolenky, ktoré trvajú 8 a viac dní, si Slováci vyberali najmä Chorvátsko či Taliansko. Slovákov stojí jedna noc v Chorvátsku okolo 79 eur. V priemere tu strávia 10 nocí. Druhou najčastejšie navštevovanou destináciou je Taliansko, kde minú v priemere Slováci 81 eur na noc, pričom tu strávia približne 8 nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie