• Dnes je: Utorok 07. februára 2023 meniny má Vanda

Týranie zvierat v marginalizovaných rómskych komunitách je problém, Zvierací ombudsman učí deti k empatii

Týranie zvierat v marginalizovaných rómskych komunitách je problém, Zvierací ombudsman učí deti k empatii

Riešením problému nie je nenávisť voči rómskym deťom, ale ich vzdelávanie s cieľom dosiahnuť postupnú zmenu správania.

27.11.2022 (Webnoviny.sk) - Preventívne pôsobiť proti týraniu zvierat je cieľom vzdelávacieho projektu Detský zvierací ombudsman. Pracovníci tejto iniciatívy učia deti priamo v rómskych komunitách empatii k zvieratám. Stretávajú sa s deťmi na základných školách po celom Slovensku a cestujú priamo do marginalizovaných oblastí.

„Komunitní pracovníci s nami počas celého roka pracujú na aktivitách, ktoré smerujú k lepším podmienkam nielen pre zvieratá, ale aj pre všetkých obyvateľov,“ uviedla Katarína Schneiderová zo Zvieracieho ombudsmana.

Nesprávne vzory správania

Ako podotkla, týranie zvierat v marginalizovaných oblastiach na východe Slovenska je dlhoročný a veľmi komplexný problém. Deti žijúce v komunitách nie vždy nachádzajú správne vzory správania sa u rodičov a empatia k zvieratám nie je automatická.

Jediným legitímnym spôsobom, ako zmeniť správanie u malých detí, je vzdelávanie k empatii a pochopeniu zvierat ako cítiacich bytostí, čomu sa iniciatíva Zvierací ombudsman venuje už piaty rok.

„Je veľmi dôležité, aby sme na tému ochrany zvierat s deťmi hovorili a naučili ich, ako správne zareagovať, keď vidia, že spolužiaci či kamaráti ubližujú zvieratám a že nie je vôbec správne sa k nim pridať, práve naopak. Momentálne v spoločnosti panuje pri určitých témach pomerne veľká miera polarizácie a nedostatok empatie, nielen vo vzťahu k zvieratám,“ poukázala Schneiderová.

Ako ďalej dodala, v spoločnosti sa v poslednom čase stále častejšie objavujú rôzne nenávistné prejavy. „My veríme, že vzdelávaním môžeme dosiahnuť zmenu. Treba však počítať s tým, že bude trvať dlho,“ podotkla.

Nenávisť na sociálnych sieťach

Témy „deti a zvieratá“ patria k najobľúbenejším príspevkom na sociálnych sieťach, ktoré vzbudzujú pozitívne emócie.


Ak je však v príspevku rómske dieťa, ktoré navyše nevhodne zaobchádza so psom alebo mačkou, stáva sa na internete terčom nenávistných, až extrémistických prejavov.


Prejavy diskriminácie a vyzývanie k násiliu voči rómskym deťom a celej rómskej komunite sa deje niekoľko rokov, no v poslednom čase sa stáva fenomén násilia na sociálnych sieťach nekontrolovateľným, upozorňuje Zvierací ombudsman.


Agentúra Katedra Komunikácie a iniciatíva Zvierací ombudsman sa spoločne pozreli na problematiku negatívnych reakcií v online priestore. Analýza odhalila, že polovica všetkých komentárov v sebe nesie určitú formu nenávisti voči rómskej komunite, najmä deťom.

Narastajúci problém

Zo všetkých komentárov pod internetovými článkami v období rokov 2011 - 2021 bolo nenávistných či rasistických až 40,88 percenta. Z komentárov facebookových článkov za obdobie rokov 2018 – 2021 bolo nenávistných, rasistických alebo aj s motívom zabitia 49,47 percenta.

„Analyzované dáta svedčia o tom, že máme narastajúci problém, ktorý sa nerieši, a v súčasnej dobe je jedným z dominantných v eskalácii napätia a agresie voči rómskej komunite. Agresia sa stala celospoločenským problémom a musí byť predmetom verejného záujmu,“ upozorňuje iniciatíva Zvierací ombudsman.


Zároveň zdôrazňuje, že riešením problému určite nie je nenávisť voči rómskym deťom, ale ich vzdelávanie s cieľom dosiahnuť postupnú zmenu správania.

Iniciatíva má úspechy

Zvierací ombudsman je iniciatíva Aliancie združení na ochranu zvierat a občianskeho združenia FALLOPIA, ktorá sa od roku 2013 zaoberá pomocou zvieratám na úrovni systémových a legislatívnych zmien.


Zvieraciemu ombudsmanovi sa dvakrát podarilo zmeniť Trestný zákon, presadiť ochranu zvierat do školského vzdelávacieho programu či nájsť domov stovkám zvierat cez adopčné podujatie Nájdite sa! so zvieratkom z útulku.

Jednou z najdôležitejších aktivít Zvieracieho ombudsmana bola novela zákona o veterinárnej starostlivosti. Členovia Zvieracieho ombudsmana už v roku 2011 presadili sprísnenie prvých trestov za týranie zvierat.

V roku 2018 patril Zvierací ombudsman medzi tvorcov novely zákona o veterinárnej starostlivosti, podľa ktorej už zviera nie je vecou.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskop na dnes Utorok 7. február 2023

horoskop na dnes utorok 7 februar 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 7. február 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Býk 21.4. - 21.5.

Vďaka optimistickému prístupu prežijete dnešok bez problémov. Nesplníte síce to, čo ste si predsavzali, ale máte dobrý dôvod na spokojnosť. Aj zajtra bude deň.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niekto, na kom vám veľmi záleží, vás dnes prekvapí láskou a vrúcnosťou. Prijmite city s radosťou, otáľanie môže vyvolať nedorozumenie.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty vám prinesú šťastie v súkromnom živote. Nejaká nová šanca vás vyľaká, ale predsa pozbierate odvahu a sebavedomie. Už večer urobíte prvé kroky.


Všetky Horoskopy pre Utorok 7. február 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie