• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Typickým migrantom na Slovensku je pracujúci muž platiaci odvody, ľudia ho však vnímajú negatívne

Typickým migrantom na Slovensku je pracujúci muž platiaci odvody, ľudia ho však vnímajú negatívne

Momentálne žije na Slovensku 150 000 ľudí, ktorí sa narodili v zahraničí.

26.6.2021 (Webnoviny.sk) - Typickým migrantom na Slovensku je muž, ktorý pracuje a platí odvody, teda ekonomický migrant. V diskusii zorganizovanej Migračným úradom Ministerstva vnútra SR to povedala vedúca Úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) na Slovensku Zuzana Vatráľová.

Polovica je mimo Únie

Zároveň povedala, že pojem ekonomický migrant je v súčasnosti na Slovensku negatívne vnímaný a je potrebné ho zneutralizovať a vysvetľovať, že ekonomický migrant je najžiadúcejší migrant.

Momentálne podľa Vatráľovej žije na Slovensku 150 000 ľudí, ktorí sa narodili v zahraničí. „Viac než polovica je z krajín mimo Európskej únie," povedala. Ľudí, ktorí v SR požiadali o ochranu alebo o azyl, je podľa nej zopár stoviek.

Tisíce klientov

Zároveň zhruba 2000 osôb podľa nej zachytili pri nelegálnom prechode hranice, alebo prekročili dobu povoleného pobytu. „To sú čísla," skonštatovala Vatráľová. Doplnila, že muži medzi migrantmi na Slovensku dominujú len veľmi tesne.


Migračné a informačné centrum IOM na Slovensku má podľa Vatráľovej ročne približne 10 000 klientov. „Mnohí z nich nechcú, aby sme ich označovali za migrantov, oni napríklad preferujú termín z hľadiska slovenskej legislatívy - cudzinec, pretože migrant má takú tu negatívnu konotáciu. A nás to veľmi mrzí, pretože to je neutrálny pojem," dodala.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie