• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Tvaroh - zázrak, ktorý pomôže pri chudnutí

Tvaroh - zázrak, ktorý pomôže pri chudnutí

Tvaroh sa odjakživa spájal so širokým využitím v kuchyni. Obsahuje vitamíny a minerály, za ktoré je oceňovaný.

Tento mliečny výrobok má väčšinou bielu farbu a tuhšiu konzistenciu. Z odborného hľadiska je známy ako nezrejúci syr získaný zrážaním mlieka.

Veľký význam má pri chudnutí aj pri budovaní svalovej hmoty. Vyznačuje sa množstvom pozitívnych účinkov. Určite mnohé z nich poznáte, a o niektorých sa dočítate práve v tomto článku.

Bielkovinová bomba a málo kalórií

V obchodných reťazcoch nájdete rôzne štruktúry tvarohu. Z hľadiska tuku sú odtučnené, nízkotučné, polotučné a plnotučné. Pýši sa vysokým obsahom kazeínu, ktorý sa v tele človeka spracováva dlho. Taktiež nezaťažuje žalúdok. Má vynikajúce účinky a v kladnom význame ovplyvňuje:


- metabolizmus a chudnutie

- znižuje pálenie záhy

- predstavuje bielkovinovú bombu a má málo kalórií

- pomáha regenerovať a budovať svalstvo

- pozitívne vplýva na vlasy a nechty

- podporuje kosti, kĺby a zuby.

Ako vybrať chutný tvaroh

Zaujímavé je, že chuť tvarohu je iná od každého výrobcu. Dokonca aj naše reťazce si dávajú vyrábať tvaroh pod vlastnými značkami. Z hľadiska ceny bývajú najvýhodnejšie privátne značky. Preto pri hľadaní toho, ktorý vám bude chutiť, nevynechajte aj tieto produkty. V predajniach a letákoch Tesco nájdete pod ich značkou tvaroh hrudkovitý, jemný, mäkký a každý z nich okrem klasickej aj v odtučnenej verzii. Sú lacnejšie než tvarohy známych značiek a pri tom rovnako chutné.


Hľadanie vášho favorita je jednoduchšie ako sa na prvý pohľad zdá. Stačí si vziať domov 4 - 5 produktov. Nebojte sa ani tých najlacnejších. Je pravdepodobné, že vás prekvapia. Za týždeň máte vybraté a následne si ho užívate dlhodobo.

Prírodný liek s vitamínmi

Súčasťou tvarohu je bohatý podiel vápnika a minerálnych látok. Obsahuje horčík, draslík, zinok, vitamíny skupiny B, a iné. Do jeho repertoáru patrí aj kyselina listová a omega -3 a -6 nenasýtené mastné kyseliny. Všetky tieto látky sú výborným zdrojom bielkovín a robia z neho prírodný liek. Okrem toho znižuje aj hladinu cholesterolu.

Výhodou je, že býva voľne dostupný a vhodný do všetkých domácností. Za jeho vznik zodpovedá kyselina mliečna. Alergici na laktózu sa mu však radšej vyhýbajú. Naopak, veľmi ho obľubujú vegetariáni. Predstavuje pre nich výborný zdroj bielkovín, keďže nekonzumujú mäso.


TIP

Po otvorení tvarohu sa na vrchu nachádza srvátka. Ak ste ju niekedy vyliali do drezu, už to nerobte. Radšej ju premiešajte s tvarohom. Nachádzajú sa v nej totiž vitamíny a minerály prospešné pre ľudský organizmus.

Jedzte ho aj pred spaním

V oblasti fitness má tvaroh veľkú popularitu. Pokiaľ sa venujete cvičeniu alebo redukujete svoju hmotnosť, ste na správnej adrese. Po konzumácii nebudete cítiť dlhšiu dobu hlad a budete mať energiu. Na kilogram hmotnosti je orientačný príjem bielkovín okolo 1,5 až 2,5 gramov. Aby váš organizmus bol zregenerovaný, musíte bielkoviny dopĺňať.


Dobrá správa je, že pred spaním môžete vyjedať chladničku. Nesmiete však zjesť hocičo. Tou tajomnou potravinou je práve tvaroh. Má v sebe veľmi málo sacharidov. Konzumácia bielkovín v tvarohu podporuje spaľovanie tukov a nárast svalovej hmoty. Takže počas noci nerušene chudnete.


Kazeín si zaslúži medailu

Tvaroh dokonca nahrádza aj výživové proteínové doplnky. Keďže obsahuje kazeín, netreba ho ani špeciálne upravovať. Jeho pozitívne účinky potvrdzujú rôzne vedecké štúdie. Populárnou je aj kombinácia tvarohu so zeleninou, ktorá podporuje vstrebávanie minerálnych látok.


Využijete ho aj zvonka, a to na prípravu pleťových masiek a zábalov. Bojuje proti rôznym ekzémom či akné. Maska v kombinácii s medom upokojí a vyživí vašu pokožku. Nielenže schudnete, ešte aj omladnete. Môžete ho konzumovať na slano i na sladko.

Zhrnutie

Jeden pohár tvarohu obsahuje odporúčanú dávku bielkovín. Je vynikajúci aj pred spaním. Okrem vynikajúcich účinkov skrýva v sebe mnoho výhod. Určite si ho zaraďte do jedálnička aj vy. Potešíte svoj jazyk a zregenerujete telo. Nič nie je jednoduchšie. Je nielen chutný, ale aj nutrične bohatý. Kalorická hodnota sa rovná percentám tuku, ktoré obsahuje. Preto si vyberajte pre vás ten najvhodnejší, prípadne si z neho pripravte chutné pokrmy.


Počasie