• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Turisti sa v Tatrách medveďov báť nemusia, stačí ak budú dodržiavať zopár odporúčaných pravidiel

Turisti sa v Tatrách medveďov báť nemusia, stačí ak budú dodržiavať zopár odporúčaných pravidiel

Počet stretov medveďa v intraviláne mesta Vysoké Tatry denne narastá, túlajú sa v okolí parkov, bytových domov, záhrad a kontajnerov. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa mesta Daniela Birková.

Medvede sa udomácnili na sídliskách

V sobotu (21. mája) zrazila električka medveďa na trati medzi Tatranskou Lomnicou a Starým Smokovcom, išlo o posledný večerný spoj.

Medveď túto zrážku neprežil. Na internete sa tiež objavujú viaceré videá s medveďmi prechádzajúcimi sa po železničnej trati.


„Minulý týždeň v piatok bol medveď v Tatranskej Lomnici v intraviláne mesta a na sídlisku, tiež v Tatranskej Lomnici, videli miestni dve medvedice a tri mladé,“ priblížila Birková.


Mesto sa s návštevami medveďov borí viac ako desať rokov. Ako v minulosti informovala samospráva, kým v roku 2010 bolo zaznamenaných 97 hlásení výskytu medveďa priamo v meste, v roku 2015 to bolo 248.

V roku 2019 sa ich počet vyšplhal na viac ako 700. Odvtedy toto číslo podľa zástupcu náčelníka tamojšej mestskej polície Jozefa Štefaňáka nekleslo.


„Výskyt medveďa tu mávame každý deň. Ak nie v Lomnici, tak niekde v kotline, ak nie tam, tak na Hágoch či v Polianke,“ opísal pre SITA. Tento problém síce trvá roky, no podľa jeho slov sa turisti zatiaľ obávať pobytu v Tatrách nemusia. „Mali by byť obozretní, robiť prirodzený hluk,“ poznamenal.

Turisti v ohrození nie sú

Hoci sa medvede objavujú v intraviláne turistického centra, ani podľa výkonnej riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucie Blaškovej nie sú pre turistov hrozbou.

„Zo strany zahraničných turistov sme nezaznamenali konkrétne obavy z prítomnosti medveďov. Je pravda, že sa na nich opýtajú, ale občas to vyznie skôr ako „vtipná otázka“. Našli sa však aj turistov, pre ktorých je dôležité vedieť, že sú v bezpečí. A v bezpečí sú. Je, samozrejme, potrebné zachovávať patričnú opatrnosť na miestach, kde je potvrdená jeho pravidelná prítomnosť,“ skonštatovala.


Skôr sa nazdáva, že možné nebezpečenstvo hrozí v prirodzenom prostredí medveďov, niekde uprostred lesov. „Turistické trasy a chodníky, ktoré sú aj aktuálne dostupné, sú hojne navštevované ľuďmi a bezprostredný výskyt medveďov je skôr v izolovaných častiach Tatier, v dolinách či lesoch. To sú však informácie sprostredkované, oblastná organizácia nevie posúdiť chovanie medveďa, na to sú tu iné organizácie v Tatrách,“ dodala Blašková.

Hľadanie potravy v kontajneroch

Medvede v minulosti často lákali najmä odpadkové koše a kontajnery. Samospráva nechala v predošlých rokoch vybudovať desiatky staničiek na odpadové koše vo viacerých častiach mesta, neskôr ich ešte dodatočne technickými prvkami zabezpečila.

„Prax z posledného obdobia ukazuje, že väčšina stojísk na odpad v meste, takzvaných staničiek, plní svoju funkciu, funkčné sa zdajú byť v praxi aj elektrické ohradníky v okolí cintorínov,“ skonštatovala hovorkyňa Vysokých Tatier.


Zároveň upozornila na fakt, že medveď si stále hľadá cestu, ako sa dostať k potrave. „Takzvané sídliskové medvede sa naučili uľahčiť si život, a, žiaľ, útočiť na kontajnery. Situáciu však monitoruje mestská polícia mesta Vysoké Tatry a my veríme, že symbiózu človeka a prírody sa nám bude dariť napĺňať čo najlepšie,“ dodala Birková.

Ochranári vydali niekoľko odporúčaní pri strete s medveďom, turisti by ho nemali fotiť ani prikrmovať

Fotenie a natáčanie si medveďov nemusí mať šťastný koniec. Ich prikrmovanie je navyše zakázané a medvede, ktoré stratia plachosť, čaká odchyt a usmrtenie.


Informuje o tom Štátna ochrana prírody SR na webovej stránke v súvislosti s prípadom, keď sa v stredu 20. apríla v Národnom parku Nízke Tatry stretla turistka s medveďom hnedým.


Žena vyviazla bez zranení. Medveď sa k turistom priblížil zrejme pre prikrmovanie, čím stratil plachosť.


„Aj to môže byť dôvodom, prečo medveďa teraz zaujal batoh s potravinami. Podľa vyjadrení Zásahového tímu pre medveďa hnedého, svojím nezodpovedným správaním návštevníci národného parku ohrozujú aj svoje životy a zdravie, aj život medveďa. Ľahko dostupná a vysoko energetická potrava zmení správanie zveri, čím sa stáva nebezpečenstvom pre ľudí,“ uvádzajú ochranári.

Tí apelujú na turistov, aby nepodceňovali riziko stretu s medveďom, aby sa k nemu nepribližovali a pohybovali sa po vyznačených turistických chodníkoch. „V prípade nečakaného stretnutia namiesto vyhotovenia fotografie či videa, je najlepšie vzdialiť sa opačným smerom, potichu a pokojne, pretože v prípade úteku by medveď mohol turistu pokladať za unikajúcu korisť,“ dodávajú ochranári.

Každý kontakt s medveďom či akékoľvek rizikové správanie medveďov je potrebné nahlásiť zásahovému tímu, ktorý koná okamžite. Za posledný rok zásahový tím vykonal 78 výjazdov a usmrtil 7 jedincov medveďa.

Kŕmenie medveďov je nebezpečné a zakázané. Jedince, ktoré tým stratia plachosť, čaká usmrtenie

Medvede, ktoré pre prikrmovanie stratili svoju prirodzenú plachosť, čaká odchyt a usmrtenie. Upozorňuje na to v tlačovej správe Ministerstvo životného prostredia SR s tým, že kŕmenie medveďov je navyše zakázané.


Rezort tiež poukazuje na to, že niektorí návštevníci lesov medvede napríklad natáčajú a fotia, čo môže byť tiež nebezpečné.

Medveďa zaujal batoh turistky

„Dnes v Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT) došlo k stretu turistky s medveďom hnedým. Našťastie, pozornosť šelmy upútal iba batoh ženy. Tá zo stretnutia vyviazla bez zranenia,“ informovalo v stredu ministerstvo.

Medveď podľa rezortu pravdepodobne stratil plachosť pre správanie turistov, ktorí ho prikrmovali len preto, aby si s ním spravili fotografiu.


„Aj to môže byť dôvodom, prečo medveďa teraz zaujal batoh s potravinami. Podľa vyjadrení Zásahového tímu pre medveďa hnedého, svojím nezodpovedným správaním návštevníci národného parku ohrozujú aj svoje životy a zdravie, aj život medveďa,“ upozornilo ministerstvo s tým, že ľahko dostupná a vysoko energetická potrava zmení správanie zveri, čím sa stáva nebezpečná pre ľudí.

Utekajúci turista môže byť korisťou

V prípade nečakaného stretnutia s medveďom namiesto vyhotovenia fotografie či videa je podľa rezortu najlepšie vzdialiť sa opačným smerom, potichu a pokojne, pretože v prípade úteku by medveď mohol turistu pokladať za unikajúcu korisť.


„Každý závažný kontakt s medveďom či akékoľvek rizikové správanie medveďov treba nahlásiť zásahovému tímu, ktorý okamžite koná. Iba za posledný rok vykonal 78 výjazdov a usmrtil sedem medveďov,“ dodal envirorezort.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie