• Dnes je: Utorok 07. júla 2020 meniny má Oliver

Turecký prezident Erdogan uistil Trumpa, že prímerie v Sýrii platí

Turecký prezident Erdogan uistil Trumpa, že prímerie v Sýrii platí

Ankara a Washington sa dohodli na zatiaľ päťdňovom prímerí, počas ktorého Američania dohodnú "usporiadaný odchod" kurdských jednotiek z území, na ktoré zaútočilo Turecko.

18.10.2019 (Webnoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uistil svojho amerického náprotivka Donalda Trumpa, že prímerie na severovýchode Sýrie, na ktorom sa dohodli, stále platí. Šéf Bieleho domu na Twitteri v piatok napísal, že mu Erdogan povedal, že sa vyskytli "menšie paľby ostreľovačov a mínometov, ktoré boli rýchlo eliminované" a že "veľmi chce, aby prímerie, alebo pauza, fungovalo". To isté podľa neho chcú aj Kurdi. "Na oboch stranách je dobrá vôla a existuje veľmi dobrá šanca na úspech," napísal Trump. Americkej delegácii zloženej z viceprezidenta Mikea Pencea a ministra zahraničných vecí Mikea Pompea sa vo štvrtok podarilo presvedčiť Erdogana, aby súhlasil so zastavením bojov. Turecko útočí na sýrskych Kurdov už týždeň. Ankara súhlasila zatiaľ s päťdňovým prímerím, počas ktorého Američania dohodnú "usporiadaný odchod" kurdských jednotiek z území, na ktoré Turecko zaútočilo.

Aktivisti v regióne a novinár agentúry The Associated Press informovali, že v piatok ráno boli svedkami tureckého ostreľovania v meste Ras al-Ajn a jeho okolí.

Trump okrem toho na Twitteri vyhlásil, že dostal informácie o tom, že "niektoré európske štáty sú teraz ochotné, po prvý raz, prijať bojovníkov Islamského štátu, ktorí z nich prišli", tak ako to od nich požadoval. Biely dom však zatiaľ neodpovedal na otázky o tom, ktoré krajiny prezident myslel a s čím presne súhlasili.


Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie