• Dnes je: Nedeľa 17. októbra 2021 meniny má Hedviga

Turecko nesúhlasí s označením deportácie Arménov v roku 1915 za genocídu, predvolalo veľvyslanca USA

Turecko nesúhlasí s označením deportácie Arménov v roku 1915 za genocídu, predvolalo veľvyslanca USA

Americký prezident splnil svoj predvolebný sľub, že uzná za genocídu udalosti, pri ktorých v Osmanskej ríši počas prvej svetovej vojny zahynulo 1,5 milióna Arménov.

25.4.2021 (Webnoviny.sk) - Turecké ministerstvo zahraničia si predvolalo amerického veľvyslanca v Ankare, aby protestovalo proti rozhodnutiu USA označiť deportácie Arménov v Osmanskej ríši počas prvej svetovej vojny za „genocídu".

Námestník tureckého ministra zahraničných vecí Sedat Onal sa v sobotu večer stretol s americkým veľvyslancom Davidom Satterfieldom, aby vyjadril rozhodný nesúhlas Ankary.

Toto vyhlásenie nemá legálny základ z hľadiska medzinárodného práva a poškodilo turecký ľud, otvorilo ranu, ktorá sa v našich vzťahoch ťažko napraví," uviedol turecký rezort diplomacie.

Americký prezident Joe Biden splnil svoj predvolebný sľub, že uzná za genocídu udalosti, ktoré sa začali v roku 1915 a podľa odhadov pri nich v Osmanskej ríši zahynulo 1,5 milióna Arménov.

Vyhlásenie Bieleho domu okamžite vyvolalo odsúdenie zo strany tureckých predstaviteľov. Turecko odmieta používanie slova genocída a tvrdí, že obeťami boli aj Turci aj Arméni, pričom vyzýva na to, aby udalosti preskúmala spoločná komisia historikov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie