• Dnes je: Utorok 07. júla 2020 meniny má Oliver

Turecká armáda sa chystá vstúpiť do Sýrie, kurdská správa vyhlásila mobilizáciu pozdĺž hranice

Turecká armáda sa chystá vstúpiť do Sýrie, kurdská správa vyhlásila mobilizáciu pozdĺž hranice

Biely dom predtým avizoval, že nebude zasahovať do blížiacej sa tureckej operácie v tejto oblasti.

9.10.2019 (Webnoviny.sk) - Turecká armáda sa chystá čoskoro vstúpiť do Sýrie. Urobí tak po tom, ako americký prezident Donald Trump v nedeľu neočakávane oznámil stiahnutie amerických jednotiek z tejto oblasti.

Prekročia hranice

"Turecká armáda spoločne so slobodnou sýrskou armádou čoskoro prekročí turecko-sýrske hranice," napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter riaditeľ pre komunikáciu tureckej prezidentskej kancelárie Fahrettin Altun.

Vo svojom príspevku v denníku The Washington Post Altun vyzval v stredu medzinárodnú komunitu, aby sa postavila za Ankaru. Turecko sa podľa neho usiluje "neutralizovať" sýrskych kurdských bojovníkov na severovýchode Sýrie a "oslobodiť miestnu populáciu spod jarma ozbrojených zločincov".

Bezpečnostná zóna

Turecko považuje sýrskych kurdských bojovníkov, ktorí americkým jednotkám výrazne pomohli v boji proti Islamskému štátu, za teroristov napojených na kurdských rebelov v Turecku. V minulosti opakovane hrozilo, že na nich zaútočí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že chce na severovýchode Sýrie zriadiť "bezpečnú zónu" pre takmer dva milióny z celkovo vyše 3,6 milióna sýrskych utečencov, ktorí v súčasnosti stále žijú na území Turecka.

Vyhlásili mobilizáciu

Medzitým kurdská civilná správa v severovýchodnej Sýrii vyhlásila "všeobecnú mobilizáciu" pozdĺž hranice s Tureckom.

"Vyzývame našich ľudí, všetkých etnických skupín, aby sa presunuli do oblastí pri hraniciach s Tureckom a v tejto citlivej historickej chvíli sa postavili na odpor," uviedla Autonómna správa severnej a východnej Sýrie a zároveň vyzvala medzinárodnú komunitu, aby si plnila svoje povinnosti, pretože "našim ľuďom môže hroziť humanitárna katastrofa".

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie