• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Turbíny veterného parku Hagshaw Hill sa po 28 rokoch zastavili, dôvod je jednoduchý

Turbíny veterného parku Hagshaw Hill sa po 28 rokoch zastavili, dôvod je jednoduchý

Každá z nových turbín bude mať priemernú kapacitu približne 6 MW, čo znamená, že celková kapacita parku dosiahne úctyhodných 79 MW.

Jeden z najstarších veterných parkov v Škótsku má byť rozšírený, vďaka čomu bude vedieť vyrobiť niekoľkonásobne viac elektriny ako doteraz.

Škótsko je známe svojou krásnou prírodou a silnými vetrami, ktoré fúkajú cez jeho hory a údolia.

A práve tieto vetry sú tým, čo dáva energiu jednej z najstarších veterných parkov v krajine. Po takmer troch desaťročiach prevádzky sa však na horizonte rysuje nová éra pre veterný park Hagshaw Hill.

Veterný park vyrobil doteraz vyše 890 MWh elektriny

Veterný park, ktorý bol pôvodne uvedený do prevádzky v roku 1995 s kapacitou 16 MW, bol dlho považovaný za jednu z hlavných veterných elektrární na Britských ostrovoch. Po 28 rokoch spoľahlivej služby, počas ktorej vyprodukoval viac ako 890 MWh elektriny sa jeho turbíny na chvíľu zastavili. Avšak nie na dlho. Park sa chystá podstúpiť rozsiahlu rekonštrukciu.

Nové turbíny vyrobia päťnásobne viac elektriny

Pod rukami spoločnosti Scottish Power Renewables bude pôvodných 26 turbín, ktoré boli vysoké „len“ 30 metrov, nahradených 14 novými a výrazne vyššími zariadeniami ( 100 metrov). Napriek menšiemu počtu turbín sa očakáva, že výroba elektriny sa vďaka pokrokovým technológiám a dizajnu lopatiek zvýši až päťnásobne, čo zvyšuje efektívnosť využitia veternej energie.

Zásobáreň pre viac ako 60 000 domácností

Každá z nových turbín bude mať priemernú kapacitu približne 6 MW, čo znamená, že celková kapacita parku dosiahne úctyhodných 79 MW. To je dosť na to, aby zásobila elektrinou približne polovicu domácností v škótskej oblasti South Lanarkshire, čo konkrétne predstavuje viac ako 60 000 domácností.

Obyvatelia South Lanarkshire sa môžu tešiť na prvý prívod elektriny z obnoveného parku už v roku 2025. Plány spoločnosti sú zaujímavé – chce zabezpečiť inštaláciu všetkých nových turbín v nasledujúcom roku a hneď v priebehu začiatku roka 2025 ich zabezpečiť do plnej prevádzky.


Veterný park Hagshaw Hill je jasným príkladom toho, ako inovácie a technologické pokroky môžu vdýchnuť nový život do existujúcich zariadení a pomôcť krajine pokračovať na ceste k čistej a udržateľnej energetike pre budúce generácie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie