• Dnes je: Piatok 25. júna 2021 meniny má Tadeáš

Trump odmietol vypovedať pod prísahou, podľa demokratov sa vyhýba zodpovednosti za vlastné konanie

Trump odmietol vypovedať pod prísahou, podľa demokratov sa vyhýba zodpovednosti za vlastné konanie

Proces v Senáte sa začne už o pár dní.

5.2.2021 (Webnoviny.sk) - Bývalý americký prezident Donald Trump odmietol výzvu demokratov zo Snemovne reprezentantov, aby v rámci procesu o jeho impeachmente prišiel vypovedať pod prísahou. Toto odmietnutie plánujú demokrati použiť proti nemu, pričom argumentujú, že sa vyhýba zodpovednosti za vlastné konanie. Trump čelí ústavnej žalobe v súvislosti s nepokojmi v Kapitole zo 6. januára. Proces v Senáte sa začne 9. februára.

V liste exprezidentovi a jeho právnikom Jamie Raskin, ktorý je jedným z kongresmanov zodpovedných za impeachment, vyzval Trumpa, aby so svojím tímom vysvetlil, prečo mali námietky proti kľúčovým faktickým obvineniam v rámci prípadu. Požiadal ho pritom, aby o svojom konaní vypovedal, či už pred alebo počas procesu v Senáte, a to najskôr 8. februára a najneskôr 11. februára.

Protiústavné konanie

O niekoľko hodín neskôr Trumpov poradca Jason Miller odmietol proces ako „protiústavné konanie“ a povedal, že exprezident nebude vypovedať. Trumpovi právnici separátne vyhlásili, že list dokazuje, že demokrati nemôžu dokázať ich obvinenia a proces impeachmentu je príliš závažný na to, aby „sa pokúšali hrať tieto hry“.

Trump je prvý prezident, ktorý impeachmentu čelí dvakrát, a jediný, ktorého proces sa uskutoční po tom, ako skončil v úrade. Ústavnú žalobu na neho podali za podnecovanie vzbury.

Mohli by ho diskvalifikovať

Trump 6. januára svojim podporovateľom povedal, aby bojovali za zvrátenie výsledkov prezidentských volieb, a oni následne vtrhli do Kapitolu a prerušili rátanie hlasov Zboru voliteľov. Nepokoje zanechali päť mŕtvych.

Demokrati tvrdia, že proces je nevyhnutný, aby vyvodil konečnú zodpovednosť za útok. Právnici obhajoby a mnohí senátni republikáni argumentujú, že proces je protiústavný, pretože Trump už nie je v úrade. Ak Trumpa uznajú vinným, Senát by mohol hlasovať o tom, či ho diskvalifikujú z ďalšieho kandidovania v prezidentských voľbách.

Viac k téme: impeachment, Snemovňa reprezentantov, žaloba

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie