• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Trump odmietol obvinenia zo sprisahania po prehre vo voľbách, jeho právnici to označili za útok na slobodu prejavu

Trump odmietol obvinenia zo sprisahania po prehre vo voľbách, jeho právnici to označili za útok na slobodu prejavu

Niekdajší prezident už čelí obvineniam v ďalších dvoch prípadoch.

4.8.2023 (SITA.sk) - Bývalý americký prezident Donald Trump vo štvrtok v súvislosti s obvinením zo sprisahania v snahe zvrátiť výsledok prezidentských volieb v roku 2020 vyhlásil, že je nevinný.

Exprezident sa postavil pred sudcu washingtonského federálneho súdu dva dni po tom, ako bol obvinený špeciálnym vyšetrovateľom ministerstva spravodlivosti Jackom Smithom.

Najnovší prípad

Trumpov tím právnikov označil najnovší prípad ako útok na právo niekdajšieho šéfa Bieleho domu na slobodu prejavu a jeho právo napadnúť voľby, ktoré podľa neho neboli spravodlivé.

Trumpove odmietnutie volebnej prehry v roku 2020 a vyhlásenia o volebných podvodoch pomohli podporiť násilné nepokoje zo 6. januára 2021, keď dav Trumpových podporovateľov zaútočil na Kapitol Spojených štátov.

Sedemdesiatsedemročný Trump, ktorý opäť kandiduje za prezidenta, je obvinený zo štyroch bodov vrátane sprisahania s cieľom podviesť USA, manipulácie so svedkom a sprisahania proti právam občanov. Na sociálnych médiách to už predtým označil za „smiešne“.

"Toto je prenasledovanie osoby, ktorá vedie s výrazným náskokom v republikánskych primárkach a s veľkým náskokom vedie pred Bidenom. Takže ak túto osobu nemôžete poraziť, budete ju prenasledovať alebo stíhať. Nemôžeme dovoliť, aby sa také niečo stalo v Amerike,“ povedal Trump vo štvrtok na súde.

Sprisahanie s cieľom zvrátiť výsledky volieb

Vyšetrovanie vedené špeciálnym vyšetrovateľom Jackom Smithom sa sústredilo na Trumpovo konanie počas dvoch mesiacov od jeho prehry voči demokratovi Joeovi Bidenovi vo voľbách po nepokoje vo Washingtone D.C., kde jeho stúpenci vtrhli do budovy Kongresu, kde v tom čase zákonodarcovia potvrdzovali výsledky volieb.

Štyridsaťpäťstranové obvinenie uvádza aj šesť nemenovaných spolusprisahancov, z toho štyroch právnikov, jedného úradníka z ministerstva spravodlivosti a politického konzultanta. Dokument republikánskeho exprezidenta okrem iného viní zo „sprisahania s cieľom narušiť, brániť a poraziť funkciu federálnej vlády prostredníctvom nečestnosti, podvodu a klamstva“.

Zneužil nepokoje?

Uvádza, že jeho vyhlásenia o volebnom podvode v roku 2020 „boli falošné a on vedel, že boli falošné“, že sa snažil presvedčiť vtedajšieho viceprezidenta Mikea Pencea, aby zablokoval potvrdenie Bidenovho víťazstva a spolu s jeho spolusprisahancami „zneužil nepokoje zdvojnásobením úsilia uplatniť nepravdivé tvrdenia o volebných podvodoch a presvedčiť členov Kongresu, aby ďalej odkladali certifikáciu na základe týchto tvrdení“.

Niekdajší prezident už čelí obvineniam v ďalších dvoch prípadoch, a to zo zlého zaobchádzania s utajovanými materiálmi a falšovania obchodných záznamov, aby zakryl tajnú platbu pornohviezde.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie