• Dnes je: Utorok 20. októbra 2020 meniny má Vendelín

Trump chce navštíviť nepokojmi zmietanú Kenoshu, guvernér by ho tam radšej nevidel

Trump chce navštíviť nepokojmi zmietanú Kenoshu, guvernér by ho tam radšej nevidel

Guvernér Wisconsinu sa totiž obáva, že prezidentova prítomnosť by mohla situáciu v meste len zhoršiť.

31.8.2020 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump stále plánuje tento týždeň navštíviť mesto Kenosha vo Wisconsine, a to aj napriek tomu, že ho pred tým vystríhali.

Wisconsinský guvernér Tony Evers prezidentovi napísal list, v ktorom ho vyzval, aby zvážil svoju cestu, keďže sa mesto stále potýka s rasovými nepokojmi, ktoré vyvolalo postrelenie Afroameričana Jacoba Blakea políciou.

Trump chce znovuvybudovať zničené mesto

Biely dom si podľa námestníka jeho hovorkyne Judda Deerea cení, že sa naň obrátili ľudia z Kenoshe, ktorí "privítali prezidentovu návštevu a túžia po vodcovstve na podporu miestnych orgánov činných v trestnom konaní a podnikov, ktoré zvandalizovali" počas protestov.

"Prezident Trump sa teší na utorkovú návštevu a pomoc pri uzdravovaní a znovuvybudovaní tohto úžasného mesta," uviedol v nedeľu v noci vo vyhlásení, ktoré cituje televízia CNN.

Podľa guvernéra bude mať ale prezidentova prítomnosť opačný účinok. "Obávam sa, že vaša prítomnosť iba zdrží našu prácu s cieľom prekonať rozpor a pohnúť sa ďalej. Je našou prácou ako zvolených predstaviteľov ísť príkladom a byť upokojujúcou prítomnosťou pre ľudí, o ktorých vieme, že sú ranení, smútia a snažia sa vyrovnať s traumou. Teraz nie je čas na rozporuplnosť. Teraz nie je čas, aby volení predstavitelia ignorovali ozbrojených militantov a mimoštátnych podnecovateľov, ktorí chcú prispieť k nášmu trápeniu," uviedol okrem iného demokratický guvernér v liste prezidentovi.

Prezident osobne preskúma niektoré škody

Trumpovu návštevu Kenoshe oznámil Biely dom v sobotu s tým, že prezident sa stretne s tamojšími bezpečnostnými zložkami a preskúma niektoré škody, ktoré spôsobili nedávne protesty. Na otázku, či sa Trump stretne aj s Blakeovou rodinou, Deere v sobotu reagoval s tým, že jeho rozvrh ešte nie je úplne dokončený.

Z Kenoshe sa stalo nové epicentrum protestov proti rasizmu po tom, čo biely policajt sedemkrát strelil Blakea do chrbta. Miestni predstavitelia o incidente s Blakeom neposkytli veľa detailov, ale naďalej reagujú na nočné protesty v meste, a to najmä po tom, čo si tam streľba počas protestov vyžiadala dvoch mŕtvych a tretieho vážne zraneného. V súvislosti so streľbou zatkli 17-ročného mladíka, ktorý čelí viacerým obvineniam.

Viac k téme: materiálne škody, návšteva, protesty

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie