• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Tropická búrka Elsa zasiahla pobrežie Haiti a Dominikánskej republiky, vyžiadala si ľudské obete

Tropická búrka Elsa zasiahla pobrežie Haiti a Dominikánskej republiky, vyžiadala si ľudské obete

Úmrtia v dôsledku živlu hlásili z ostrova Svätá Lucia a z Dominikánskej republiky.

4.7.2021 (Webnoviny.sk) - Tropická búrka Elsa v sobotu zasiahla južné pobrežie Haiti a Dominikánskej republiky, kde polámala stromy, postrhávala strechy a zabila najmenej troch ľudí. Jedno úmrtie hlásili z ostrova Svätá Lucia.

V Dominikánskej republike zomreli ďalší dvaja ľudia, a to 15-ročný chlapec a 75-ročná žena, na ktorých spadol múr. Uviedlo to vo vyhlásení Centrum pre núdzové operácie.

Epicentrum búrky, ktorá v sobotu ráno mala silu hurikánu prvej kategórie, sa nachádzalo juhovýchodne od ostrova Hispaniola a pohybovala sa na severozápad rýchlosťou 28 kilometrov za hodinu.

Sprevádzal ju vietor s rýchlosťou 100 kilometrov za hodinu. Informovalo o tom americké Národné centrum pre hurikány (NHC).

Podľa prognózy by búrka mala zasiahnuť Kubu a potom Floridu. Guvernér Floridy Ron DeSantis vyhlásil núdzový stav v 15 okresoch.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie