• Dnes je: Piatok 20. júla 2018 meniny má Iľja, Eliáš

Trnavských študentov ohrozuje jedovatý durman, ktorý im nedopatrením zasadili pod školské okná

Trnavských študentov ohrozuje jedovatý durman, ktorý im nedopatrením zasadili pod školské okná

Radnica tvrdí, že durman obyčajný sa do výsevu dostal neúmyselne, pravdepodobne s privezenou zeminou.

TRNAVA 18. júna (WebNoviny.sk) – Trnava patrí medzi prvé mestá na Slovensku, ktoré skúšajú vysievať namiesto nízko kosených trávnikov lúčne porasty. Jeden z takých je aj na Študentskej ulici, dominuje mu však durman obyčajný.

Do výsevu sa dostal neúmyselne

Ten je považovaný za prudko jedovatú rastlinu. Durman tu rastie priamo pred dvoma strednými školami a v blízkosti jednej základnej školy. Radnica tvrdí, že túto rastlinu úmyselne nesiali.

"Durman obyčajný sa do výsevu dostal, samozrejme, neúmyselne. Pracujeme na jeho odstránení," informovala agentúru SITA Veronika Majtánová z kancelárie primátora Trnavy. "Na Študentskej sme použili novú zeminu, v ktorej sa zrejme nachádzali semená tejto rastliny. Semená burín prežívajú a udržujú si klíčivosť dosť dlho, niektoré až desať rokov," vysvetlila.

Halucinogénne účinky

Desiatky rastlín durmanu na Študentskej, priamo pod oknami dvoch stredných škôl, veľmi dobre prosperujú už niekoľko týždňov. Väčšie rastliny sú už rozkvitnuté, ďalšie budú kvitnúť v najbližších dňoch.


Durman obyčajný je v rukách odborníkov považovaný za liečivú rastlinu. Rastlina obsahuje atropín a skopolamín, pri laickom používaní však hrozí vážne poškodenie zdravia. Keďže má durman halucinogénne účinky, občas sa stáva zdrojom experimentov mladých ľudí.

Bežne rastie na rôznych zbúraniskách, smetiskách alebo okrajoch polí. Lúčne porasty v Trnave majú byť v tomto roku okrem Študentskej ulice aj na Tajovského ulici, na Čajkovského ulici a v strede okružnej križovatky na Trstínskej ceste. Ich spoločná rozloha bude približne tisícšesťsto metrov štvorcových.


Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie