• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Trinásty dôchodok sa možno rozdelí na polovicu, prvú by mohli vyplatiť už v júli

Trinásty dôchodok sa možno rozdelí na polovicu, prvú by mohli vyplatiť už v júli

Podmienky na výplatu a výška trinástej penzie sa podľa ministerstva nemenia. Suma trinásteho dôchodku predstavuje od 50 eur do 300 eur.

Polovicu trinásteho dôchodku by mala Sociálna poisťovňa vyplatiť penzistom už v júli tohto roka. Vyplýva to z návrhu novely zákona o trinástom dôchodku, ktorý do parlamentu predložili poslanci NR SR za hnutie Sme rodina Jozef Lukáč a Miloš Svrček. Zvyšnú polovicu trinástej penzie by mali dôchodcovia dostať v štandardnom termíne, teda v novembri tohto roka.

Inflácia vzrástla viac ako penzie

Trinásty dôchodok, na ktorý dôchodcovi vznikne nárok v júli tohto roka, bude podľa návrhu predstavovať polovicu sumy trinásteho dôchodku určeného podľa vzorca v zákone.

„Konštrukcia určenia sumy trinásteho dôchodku v júli a v novembri 2022 sa navrhuje tak, aby bola zachovaná v zásade suma trinástej penzie, na ktorú by mal nárok poberateľ dôchodku podľa súčasnej právnej úpravy v novembri 2022,“ uviedli poslanci.

Poslanci za hnutie Sme rodina upozorňujú na to, že od začiatku tohto roka sa dôchodky zvýšili o 1,3 percenta, avšak v januári tohto roka inflácia za domácnosti dôchodcov dosiahla medziročnú hodnotu 9,1 %. „Zvýšenie dôchodkových dávok v januári tohto roka teda výrazne zaostáva za inflačným vývojom v januári 2022, čím klesá schopnosť dôchodcov zaplatiť svoje výdavky za tovary a služby,“ tvrdia.

Výška 13. dôchodku sa nemení

Na zmiernenie dopadu zdražovania a vzhľadom na to, že výrazný rast spotrebiteľských cien sa do valorizačného mechanizmu zvyšovania dôchodkov premietne až v budúcom roku, navrhujú ako kompenzáciu už v júli vyplatiť dôchodcom trináste penzie v polovičnej sume.


„Návrh novely zákona o trinástom dôchodku pripravil rezort práce v spolupráci s poslancami NR SR ako pomoc pre seniorov v období vysokej inflácie,“ uviedlo pre agentúru SITA tlačové oddelenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Podmienky na výplatu a výška trinástej penzie sa podľa ministerstva nemenia. Suma trinásteho dôchodku predstavuje od 50 eur do 300 eur. Trinástu penziu v maximálnej výške 300 eur dostávajú tí poberatelia dôchodku, ktorých dôchodok nepresahuje výšku životného minima. Aktuálne ide o sumu 218,06 eura, od júla by sa však mala suma životného minima zvýšiť.


Výška trinástej penzie sa počíta podľa zákonom stanoveného vzorca. Čím je mesačný dôchodok vyšší, tým je trinásta penzia nižšia. Penzisti s najvyššími dôchodkami dostávajú trinástu penziu v sume 50 eur. V novembri minulého roka išlo o tých dôchodcov, ktorých penzia presiahla 912,50 eura.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie