• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Trh s nájomnými kancelárskymi priestormi v Bratislave výrazne ožil a vlani dosiahol historické čísla

Trh s nájomnými kancelárskymi priestormi v Bratislave výrazne ožil a vlani dosiahol historické čísla

Vo štvrtom kvartáli 2021 dosiahla celková ponuka kancelárskych priestorov v Bratislave 1,994 mil. metrov štvorcových. Vyplýva to zo zverejnenej správy združenia Bratislava Research Forum (BRF).

Podľa nej 65 percent z tejto ponuky naďalej tvoria kancelárske priestory v štandarde A a 35 percent kancelárske priestory v štandarde B.

Štyri percentá budov vlastní štát

Počas štvrtého štvrťroka 2021 pribudla v rámci Galvaniho business centra v poradí piata budova s rovnomenným názvom Galvaniho Business Centrum 5 s celkovou rozlohou 15 886 metrov štvorcových prenajímateľnej plochy.

Pokiaľ ide o vlastnícku štruktúru, približne štyri percentá budov sú vo vlastníctve štátu a ďalších 13 percent predstavujú budovy, ktoré sú vlastnené a plne obsadené tou istou entitou.


„Celkové zásoby na komerčné využitie zostávajú na 83 percentách z celkových moderných kancelárskych priestorov v Bratislave (1,67 mil. metrov štvorcových ),“ uvádza BRF.


V Bratislave je celkovo takmer 675-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov s platným certifikátom zelenej/trvalo udržateľnej budovy. „Ide o 35 percent celkového objemu kancelárskych priestorov v Bratislave, alebo 36 z 298 budov,“ dodáva.

Miera neobsadenosti sa znížila

Nájomné transakcie dosiahli vo štvrtom štvrťroku 2021 výmeru necelých 98-tisíc metrov štvorcových, čo predstavuje 124-percentný nárast v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom.

„V medziročnom porovnaní vzrástol počet prenajatých plôch o 50 percent, čo deklaruje výrazné oživenie trhu,“ konštatuje BRF s tým, že celkovo bol vlani zaznamenaný historicky najvyšší počet metrov štvorcových prenajatej plochy.


Celková miera neobsadenosti v Bratislave zaznamenala výrazné zníženie o 0,61 percenta na súčasných 11,70 percenta. Nájomné sa v poslednom štvrťroku 2021 oproti predchádzajúcemu nemení, zostáva na úrovni 16,50 eura za meter štvorcový na mesiac.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie