• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Tretina Slovákov plánuje zahraničnú dovolenku. Štúdia ukázala ich najobľúbenejšie destinácie

Tretina Slovákov plánuje zahraničnú dovolenku. Štúdia ukázala ich najobľúbenejšie destinácie

Slováci sa tešia, že môžu obnoviť svoje cestovateľské zvyky spred pandémie.

Slováci majú v tomto roku pomerne veľký záujem cestovať na zahraničné dovolenky. Plánuje ich viac ako 36 % opýtaných. Krátke víkendové výlety uviedlo takmer 35 % opýtaných.

Zvyky spred pandémie

Tieto závery vyplynuli zo štúdie Travel and Payment Intentions Study 2022, ktorú uskutočnila spoločnosť Visa.

„Slováci sa tešia, že môžu obnoviť svoje cestovateľské zvyky spred pandémie. Návrat k cestovaniu, či už na dovolenku, za mestskou turistikou alebo na nákupy do susednej krajiny dokazuje, že slovenskí spotrebitelia znovu nadobúdajú istotu, čo je dobrým znamením pre oživenie cestovného ruchu a cezhraničných transakcií,“ uviedla vedúca Visa pre Slovensko Ľubica Gubová.


Štúdia ukázala, že viac ako 47 % Slovákov plánuje ísť tento rok na dovolenku jedenkrát. Dva až trikrát by cestovalo 40 % respondentov, štyri až päťkrát 4 % opýtaných, viac ako päťkrát tiež 4 %.

Top dovolenkové destinácie

Tretina Slovákov má tendenciu plánovať si dovolenku niekoľko mesiacov pred samotnou cestou a takmer 25 % plánuje svoje cesty približne mesiac vopred.


Medzi top dovolenkové destinácie Slovákov patrí Chorvátsko, Česká republika, či Taliansko. Medzi top destinácie víkendových výletov, ktoré by Slováci chceli tento rok navštíviť, patria Praha, Viedeň a Paríž.


Až 45 % opýtaných plánuje tento rok absolvovať dva alebo tri víkendové výlety. Čo sa týka plánovania výletov do mesta, takmer 32 % Slovákov tak robí približne mesiac vopred a viac ako 24 % plánuje krátke výlety len týždeň alebo dva vopred.

Slovenské domácnosti musia škrtiť rodinný rozpočet, až tretina z nich si tento rok nemôže dopriať letnú dovolenku

Zatiaľ čo na Slovensku plánuje stráviť rodinnú dovolenku štvrtina Slovákov, 27 % pôjde dovolenkovať do zahraničia. Ako ďalej ukázal májový reprezentatívny prieskum pre spoločnosť Home Credit agentúrou Stem/Mark, najpočetnejšia je však skupina tých, ktorí na dovolenku nepôjdu nikam. Vyjadrilo sa tak 32 % respondentov.

Zdražovanie ovplyvnilo rodinné rozpočty

Stále je tu ešte približne pätina ľudí, ktorí vo svojich dovolenkových plánoch nemajú jasno, a teda nevedia, kam pôjdu.

Významným faktorom, ktorý zohráva kľúčovú rolu v tom, kam cestovať na dovolenku a či sa vôbec niekam vybrať, je aktuálna finančná situácia v rodinnej kase.

Takmer polovica Slovákov chce spolu za všetkých členov domácnosti za dovolenku minúť do 800 eur. Približne štvrtina má v pláne minúť od 801 do 1 200 eur.

Na dovolenku si domácnosti našetrili

Len štyri percentá plánujú zaplatiť za letnú dovolenku spolu vyše 3-tisíc eur. Zo zistení prieskumu ďalej vyplynulo, že polovica ľudí plánuje za letnú dovolenku minúť viac ako tomu bolo pred rokom.


Pri pohľade na to, z akých zdrojov chcú letnú dovolenku Slováci financovať, najčastejšie je to z vlastných úspor. Vyjadrilo sa tak 72 % opýtaných.

Z bežnej výplaty tak chce urobiť 23 % Slovákov. Požičať si chcú na ňu len štyri percentá ľudí. Životnosť tovaru alebo služby, na ktorú si požičiavame, by mala byť podľa vyjadrení spoločnosti dlhšia ako lehota splácania.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.


Počasie