• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce zvýšil výkon na 55 percent, oznámil Hirman

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce zvýšil výkon na 55 percent, oznámil Hirman

Hirman sabotuje zákon o energetike a náklady chce preniesť z dodávateľov na občanov, myslí si Galek

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce zvýšil od nedele výkon na 55 %. Od 31. januára už dodal do siete viac ako 150 gigawatthodín elektrickej energie.

Informoval o tom minister hospodárstva Karel Hirman vo štvrtok na tlačovej konferencii v Atómovej elektrárni Mochovce.

„Už sme na úrovni, ktorá veľmi dobre preveruje celý systém a výrobný cyklus elektrickej energie, aby mohol už čoskoro dostať povolenie na prevádzku,“ povedal Hirman.

Hirman sabotuje zákon o energetike a náklady chce preniesť z dodávateľov na občanov, myslí si Galek

Minister hospodárstva Karel Hirman sabotuje novelu zákona o energetike. Myslí si to poslanec za stranu SaS a bývalý štátny tajomník na ministerstve hospodárstva Karol Galek. Poslancovi sa totiž nepáči, že minister znova odložil rokovanie parlamentu o novele zákona o energetike na májovú schôdzu.

Povinné skladovanie plynu

Novela zákona o energetike mala okrem iného riešiť povinné skladovanie plynu v zásobníkoch zo strany dodávateľov. Mala taktiež riešiť kompenzácie za zvýšené ceny tepla.


„Dnes mal parlament rozhodovať o zákone o energetike. Zákone, ktorý sme nechali hotový na ministerstve a nový minister si ho osvojil a podporil aj v prvom čítaní ešte v septembri minulého roku! Som hlboko presvedčený, že tento návrh bol v záujme obyvateľov Slovenska. Nebol však v záujme niektorých dodávateľov, čo si príliš zvykli na privatizáciu ziskov a socializáciu strát. A Karel Hirman, toho času sediaci na rezorte hospodárstva, zrazu v tejto veci otočil a je ochotný týmto záujmovým skupinám zniesť aj modré z neba,“ napísal na sociálnej sieti Galek.


Poslanec Galek si myslí, že odložením novely zákona na májovú schôdzu parlamentu chce minister vymyslieť spôsob, ako preniesť náklady na skladovanie plynu z dodávateľov na občanov.


„Veď vy máte peňazí dosť. Čerešničkou na torte je, že súčasťou presunutého zákona o energetike mali byť aj kompenzácie pre občanov a firmy za zvýšené ceny tepla. Aj o tých sa teda bude rozhodovať až v máji. Chápete? Minister Hirman chce uprostred jari, možno až v lete, rozhodovať o vyplácaní dotácií za teplo, za ktoré ste platili v zime. Nech sa snažím sebe viac, mne to proste hlava neberie,“ konštatoval Galek.

Návrh pripravilo bývalé vedenie

Karel Hirman sa voči tvrdeniam poslanca Galeka ohradil. Návrh novely zákona o energetike, ktorá hovorí o zaťažujúcej skladovacej povinnosti pre slovenských dodávateľov plynu, pripravilo podľa Hirmana bývalé vedenie ministerstva hospodárstva, vrátane vtedajšieho štátneho tajomníka Karola Galeka.


A to na sklonku svojho úradovania v čase, kedy situácia na plynárenských trhoch bola výrazne napätá, ceny energií dosahovali svoje rekordy a vládla obrovská neistota v otázke, či bude dostatok plynu na najbližšiu vykurovaciu sezónu.


Vďaka prijatým opatreniam na úrovni celej Európskej únie, ako aj na Slovensku a v neposlednom rade i vďaka výrazne priaznivému vývoju počasia sa však situácia podstatne zmenila.

„Už dnes môžeme konštatovať, že Slovenská republika má vo svojich zásobníkoch na konci zimy toľko zásob suroviny, ako býva obvykle na začiatku vykurovacej sezóny,“ uviedol Hirman.

Gazprom manipuloval kapacitami

Zároveň štátna spoločnosť SPP a ďalší dodávatelia plynu výrazne posilnili diverzifikačné kontrakty, preto vôbec nie je podľa neho namieste uvažovať o zavedení tak direktívnych nariadení, ako to obsahuje pôvodný návrh zákona o energetike.

Z toho dôvodu pôvodný zámer, prečo Európska komisia a následne členské štátny mali zásadným a razantným spôsobom vstúpiť do regulácie zásobovania plynu, bol podľa Hirmana ten, že donedávna najväčší dodávateľ plynu, ruský Gazprom, okrem dodávok súčasne i kontroloval výraznú časť skladovacích kapacít v Európe a manipuloval nimi tak, aby ich nenaplnením spôsobil krajinám v Európe plynovú krízu.


„Toho sa už dnes nemusíme báť. Gazprom nie je už pri kontrole v zásobníkoch prítomný a jeho dodávky do Európy sú relatívne zanedbateľné,“ povedal Hirman.Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie