• Dnes je: Streda 01. apríla 2020 meniny má Hugo

Trestanie korupcie sa zlepšuje, no stále sa podľa Transparency nedarí chytať veľké ryby

Trestanie korupcie sa zlepšuje, no stále sa podľa Transparency nedarí chytať veľké ryby

Za posledné tri roky sa strojnásobil počet vyriešených prípadov s úplatkami nad päťtisíc eur.

BRATISLAVA 11. novembra (WebNoviny.sk) – Napriek tomu, že Slovensko patrí po zavedení viacerých reforiem k špičke v oblasti transparentnosti, stále sa nedarí chytať veľké ryby a trestať tak korupciu vysokopostavených politikov či veľkopodnikateľov.

Na tlačovej konferencii to uviedol riaditeľ Transparency International Slovensko (TIS) Gabriel Šípoš. Od roku 2014 boli odsúdení iba štyria volení funkcionári, aj to len jeden starosta a traja obecní poslanci. Podľa analytikov TIS je za tento stav zodpovedná predovšetkým prokuratúra a polícia.


Analytik TIS Matej Šimalčík pripomenul, že prokuratúra za posledné tri roky zastavila až 15 percent prípadov spojených s korupciou a pred súd sa nedostalo ani 40 percent prípadov, ktoré skončili dohodou o vine a treste.

Pre porovnanie súdy, ktoré podľa aprílového prieskumu agentúry FOCUS viní z nedostatočného trestania korupcie až 42 percent občanov, v posledných troch rokoch odsúdili viac než 94 percent obvinených z korupcie. Vyplýva to z analýzy 244 právoplatných rozsudkov Špecializovaného trestného súdu v prípadoch korupcie za obdobie od júla 2014 do júna 2017.

Protikorupčný súd

Dobrou správou je podľa TIS to, že v porovnaní s obdobím 2011 až 2014 sa za posledné tri roky strojnásobil podiel vyriešených prípadov s úplatkami vyššími než tisíc eur, ktoré tvorili už viac než štvrtinu všetkých prípadov.

Počet prípadov korupcie s úplatkom vyšším ako päťtisíc eur sa zvýšil z troch percent na sedemnásť. V rokoch 2011-2014 sa až polovica rozhodnutí protikorupčného súdu týkala úplatkov nižších ako 20 eur, no podľa analýzy posledných troch rokov sa tento pomer znížil na jednu štvrtinu.

Transparency tiež konštatuje, že verdikt súdu prichádza pomerne rýchlo od spáchania skutku. Do jedného roku od spáchania skutku je odsúdená takmer polovica korupčných prípadov a až 80 percent prípadov trvá menej ako dva roky.

Prieskum agentúry FOCUS zároveň ukázal, že počet ľudí ochotných nahlásiť korupciu sa v tomto roku dostal na rekordnú 40-percentnú úroveň.

Kauza "Budamar"

Transparency International Slovensko však varuje, že v roku 2016 bolo právoplatne skončených len 55 prípadov korupcie, čo je najmenej za posledných päť rokov.

V prvom polroku 2017 bolo uzavretých 41 prípadov. Mimovládna organizácia aj preto odporúča zlepšiť súčasný stav prijatím troch opatrení. Riešením má byť zavedenie väčšej transparentnosti, pretože len pri každom siedmom uzavretom prípade korupcie si vie verejnosť prečítať odôvodnenie spolu s verdiktom.

TIS zároveň navrhuje zvýšiť tresty za nepriamu korupciu a ako príklad spomína kauzu „Budamar“, v ktorej si predstavitelia spoločnosti vypýtali trojmiliónový úplatok a bol im udelený podmienečný trest na 18 mesiacov. Pre porovnanie, žena, ktorá dala úplatok vo výške 20 eur za pridelenie opatrovateľského príspevku, dostala podmienečný trest na dva roky, pretože jej prípad bol hodnotený ako podplácanie a nie nepriama korupcia.

Tretím odporúčaním Transparency je odpolitizovanie polície a prokuratúry, keďže očividný nedostatok prípadov veľkej korupcie vyvoláva otázky o nezávislosti vyšetrovania vysoko postavených verejných činiteľov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie