• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Transparency robila audit v štátnych rezervách podľa protikorupčných štandardov, dostali stredné hodnotenie

Transparency robila audit v štátnych rezervách podľa protikorupčných štandardov, dostali stredné hodnotenie

Výsledné hodnotenie ovplyvnil najmä audit verejného obstarávania, kde úrad dostal najhoršiu možnú známku.

30.9.2021 (Webnoviny.sk) - Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR získala v rámci hodnotenia svojej činnosti z hľadiska protikorupčných štandardov stredné hodnotenie.

Je výsledkom približne polročného auditu realizovaného Transparency International Slovensko (TIS). Úrad bol prvou štátnou inštitúciou, v ktorej uvedené hodnotenie prebiehalo.

TIS sa pritom zameral na päť konkrétnych oblastní, a to prístup k informáciám, etická infraštruktúra, verejné obstarávanie, predaj a prenájom majetku a oblasť personálnej politiky.

Najhoršia známka z obstarávania

„Som veľmi rád, že Transparency International Slovensko si vybral práve náš úrad a aj týmto spôsobom nám nastavil zrkadlo. Som presvedčený, že aj tým sme ukázali, že nič neskrývame a sme otvorení verejnej kontrole," uviedol na tlačovej besede predseda štátnych rezerv Ján Rudolf.

Zdôraznil, že hodnotenie negatívne ovplyvnilo fungovanie úradu za bývalého vedenia a po jeho nástupe do funkcie sa pomery v inštitúcii zmenili.

„Sú tu iné móresy, keď to mám tak ľudovo povedať," priblížil. V rámci už zavedených zmien vyzdvihol napríklad využívanie dynamického nákupného systému alebo pozývanie ľudí z externého prostredia do jednotlivých komisií.

Navrhli desiatky odporúčaní

Ako dodal riaditeľ TIS Michal Piško, ich zámerom bolo pozrieť sa hĺbkovejšie na činnosť a jednotlivé procesy na úrade, poukázať na ich slabiny a zároveň navrhnúť odporúčania do budúcnosti.

Pripomenul, že štátne rezervy boli v minulosti v oblasti verejného obstarávania spájané s mnohými medializovanými kauzami, ako boli napríklad nákupy obilia, limuzína pre jeho predsedu alebo platinové sitká.

Aj on však podčiarkol progres, ktorý inštitúcia s novým vedením v mnohých oblastiach dosiahla.

Celkovo TIS štátnym rezervám navrhol desiatky odporúčaní, sám Piško však priznal, že nie všetky vzhľadom na svoje kapacity a priority musí implementovať.

„My ich považujeme za zmysluplné a mohli by úradu navrátiť dôveru," uzavrel.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie