• Dnes je: Sobota 03. júna 2023 meniny má Karolína

Transformácia na bezemisnú a bezodpadovú podobu EÚ je veľkou výzvou aj pre slovenské stavebníctvo

Transformácia na bezemisnú a bezodpadovú podobu EÚ je veľkou výzvou aj pre slovenské stavebníctvo

Bude sa to týkať v podstate všetkých budov, či už novopostavených alebo tých, ktoré sa budú musieť obnovovať.

Pripravovaná postupná transformácia na bezemisnú a bezodpadovú podobu Európskej únie do roku 2050 je veľkou výzvou aj pre slovenské stavebníctvo.

Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik hovorí, že dovtedy treba podľa toho pripraviť aj infraštruktúru budov, či už novovybudované alebo obnovené.

Plánované zmeny v kontrole vlastností stavebných výrobkov na stavbách a kvalite stavebných prác pri obnove budov boli hlavné témy odbornej konferencie Fórum slovenského stavebníctva 2023.

Dramatickejšia zmena kvalifikácie

Profesijná organizácia zamestnávateľov v stavebníctve ju zorganizovala v rámci veľtrhov Coneco a Racioenergia spolu s Technickým a skúšobným ústavom stavebným.


„Je to veľká výzva, ale my sa toho nebojíme,“ povedal pre agentúru SITA Kováčik s tým, že nejde o nové technológie a postupy, ktoré sú v podstate zvládnuté, ale o ich hromadné nasadenie.


„Bude sa to týkať v podstate všetkých budov, či už novopostavených alebo tých, ktoré sa budú musieť obnovovať. A to si vyžaduje ďaleko dramatickejšiu zmenu kvalifikácie a počtu kvalifikovaných pracovníkov, samozrejme, aj dostatok zodpovedajúcich materiálov či prvkov na výstavbu,“ upozornil šéf ZSPS.

Povinné digitálne databázy


Stavebníctvo sa teda musí pripraviť na pomerne významné zmeny. Budú sa týkať nielen samotných stavbárov, ale aj projektantov, urbanistov či stavebných úradov.


„Digitálne databázy budú povinné z pohľadu smerníc Európskej únie, pretože tá predpokladá, že v tom čase už všetky procesy aj legislatívne v stavebníctve budú digitalizované, čo na Slovensku v podstate len začíname,“ poznamenal Kováčik.


Stavebníctvo na Slovensku bolo podľa neho relatívne konzervatívne sa rozvíjajúcim odvetvím, postupy sa menili veľmi pomaly v čase v porovnaní napríklad s automobilovým priemyslom.


„Dnes je doba, aby sme podstatne zvýšili tempo transformácie na moderné pracovné výrobné postupy ako robotizácia, digitalizácia. Takže je to veľká výzva pre stavebníctvo,“ dodal prezident ZSPS.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 2. jún 2023

horoskopy na dnes piatok 2 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Bez vetra sa listy nehýbu, hovorí sa o historkách, ktoré sú plné rozporov, ale tebe servírujú ako pravdivé a skutočné udalosti. Že čosi pravdy na veciach môže byť, nemožno vylúčiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Neplánujete si na dnes priveľa povinností? Postihne vás ťažkopádnosť a ak sa pustíte do viacerých prác, zostane vám väčšina na zajtra.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pocítite dôsledky zmien, o ktoré ste sa sami pričinili. Chceli by ste niektoré obísť? Nemusí vám to vyjsť, lebo budete stredobodom pozornosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Pokojne môžete poľaviť, nehrozia vám žiadne straty. Ak uvoľníte priestor pre prácu niekomu druhému, získate čas pre vaše záľuby. Už ste ich dlho zanedbávali.


Všetky Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie