• Dnes je: Sobota 10. júna 2023 meniny má Margaréta

Traja agresívni muži vyčíňali v osade v Rakúsoch, poškodeným sa vyhrážali aj po zadržaní policajtmi

Traja agresívni muži vyčíňali v osade v Rakúsoch, poškodeným sa vyhrážali aj po zadržaní policajtmi

Jeden sa so sekerou v ruke pustil do ničenia domu, ďalší do áut.

18.1.2022 (Webnoviny.sk) - Traja muži z osady v Rakúsoch neďaleko Kežmarku čelia viacerým obvineniam po tom, ako ešte v nedeľu 16. januára vo večerných hodinách ničili jeden z tamojších domov.

Pustili sa aj do áut zaparkovaných v blízkosti. Svojím vyčíňaním spôsobili škodu predbežne vyčíslenú na viac ako 1 850 eur.

Jedného obvinili z vyhrážania

Podľa hovorkyne prešovskej krajskej polície Jany Ligdayovej bol 28-ročný muž obvinený z trestného činu nebezpečné vyhrážanie spáchaného v súbehu s trestným činom poškodzovania cudzej veci.

Ďalší dvaja muži vo veku 34 a 38 rokov boli obvinení z trestného činu poškodzovania cudzej veci. Ide o trestné činy spáchané formou spolupáchateľstva.

Muži prišli k jednému z domov v osade a jeden z nich so sekerou v rukách začal rozbíjať vchodové dvere a vyhrážal sa obyvateľom domu.

Manželia sa báli o život

Ďalší dvaja muži v tom čase v zadnej časti domu rozbíjali sklá a spätné zrkadlá na zaparkovaných autách, ktoré patrili tam bývajúcim manželom.

„Konanie agresívnych mužov vzbudzovalo u manželov obavu o ich život a zdravie,“ uviedla hovorkyňa. Podľa jej slov neskôr všetci traja z miesta utiekli.

Policajná hliadka podozrivých po príchode zadržala, pričom aj počas toho padali vyhrážky smerom k poškodeným. Zadržaní muži boli umiestení do cely policajného zaistenia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

V bratislavskom Starom Meste pribudla socha od mladého slovenského sochára Róberta Palúcha

v bratislavskom starom meste pribudla socha od mladeho slovenskeho sochara roberta palucha

10.6.2023 (SITA.sk) - Svoj záväzok prinášať umenie do verejných priestorov deklarovala Proxenta už pred niekoľkými rokmi. Podľa Pavla Kožíka, generálneho riaditeľa a majiteľa investičnej skupiny, je zámerom Proxenty prinášať pridanú hodnotu v podobe originálneho umeleckého diela do každého projektu, ktorý ako developer zrealizuje. "Pre investičnú skupinu je v biznise jednou z najdôležitejších vecí plniť sľuby. Tie voči našim klientom, ale i tie voči rezidentom našich developerských projektov. A teraz vďaka Krídlam, ktoré sú dielom mladého talentovaného umelca Róberta Palúcha, tento náš sľub aj skutočne plníme," vyjadril sa Kožík počas slávnostného aktu. Ambíciou Proxenty je zároveň pracovať primárne s mladou generáciou umelcov, zoznamovať verejnosť s ich často alternatívnymi prístupmi k spoločenským témam či umeleckému vyjadreniu sa a tiež ich podporiť v budovaní kariér.

Jedným z takýchto umelcov je aj slovenský sochár pôsobiaci v Prahe Róbert Palúch, ktorý Krídla vytvoril na mieru pre projekt Kesselbauer. Dielo zobrazuje sekvencie pohybu dverovej kľučky, ktorá si privlastňuje pohyb vtáčích krídiel pri vzlietaní. Pre Palúcha je typické spájanie tradičného sochárskeho spracovania s netradičnými materiálmi a postupmi. Vo svojej tvorbe rád pracuje s obyčajnými predmetmi, ktoré nás bežne obklopujú a zasadzuje ich do nového kontextu. Takým je aj obyčajná bakelitová kľučka, ktorá Palúcha zaujala natoľko, že z nej vytvoril sériu viacerých objektov. "V prípade sochy pre projekt Kesselbauer som s kľučkou pracoval tak, že som jej dal charakter vtáčích krídiel. V sekvenciách ich postupného rozpaženia a stúpania tak vznikol vertikálny objekt, ktorý odľahčuje priestor átria a otvára ho smerom hore," prezradil Palúch. Dielo je tvorené piatimi samostatne stojacimi stĺpmi s dĺžkou od 3,3 do 7 metrov, na ktorých sú inštalované sklolaminátové krídla s rozpätím od 2,3 do 4 metrov.

Rozmermi výrazná socha zásadným spôsobom dotvorila priestor átria. Ambasádorka projektu Veronika Vágnerová je presvedčená, že vďaka dielu stúpa hodnota aj samotnej novostavby. "Som si istá, že aj tí, ktorí umeniu nerozumejú, budú z tohto počinu nadšení a že sa im bude dielo páčiť." Podľa Marka Popoviča, vedúceho oddelenia kultúry v bratislavskom Starom Meste, však nie je úlohou umenia vo verejných priestoroch prinášať len estetický zážitok. "Umenie vo verejných priestoroch má preukázateľný vplyv aj na zvyšovanie kvality života, duševné zdravie a budovanie identity," povedal Popovič vo svojom príhovore.

Slávnostného aktu sa zúčastnilo niekoľko desiatok pozvaných hostí, ktorí si na záver užili aj exkluzívne tanečné vystúpenie Mirror Family. Dielo Krídla bude po kolaudácii projektu Kesselbauer prístupné aj pre verejnosť.

Viac fotografií zo slávnostného odhalenia sochy Krídla nájdete TU.

Informačný servis


Počasie