• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Tragický osud pasažierov Titanu sa potvrdil, ponorka implodovala neďaleko vraku Titanicu

Tragický osud pasažierov Titanu sa potvrdil, ponorka implodovala neďaleko vraku Titanicu

Po nájdení trosiek nezvestnej ponorky Titan úrady zisťujú, prečo plavidlo implodovalo.

23.6.2023 (SITA.sk) - Po nájdení trosiek nezvestnej ponorky Titan, ktorá smerovala k vraku Titanicu, úrady obrátili svoju pozornosť k pátraniu po príčinách, prečo plavidlo implodovalo hlboko v severnom Atlantiku.

Tragický koniec päťdňovej ságy prinieslo štvrtkové oznámenie, že všetci na palube ponorky zahynuli neďaleko miesta, kde sa nachádza vrak známeho zaoceánskeho parníka. Vyšetrovanie okolností tragédie sa už začalo a podľa kontradmirála Johna Maugera z prvého okrsku pobrežnej stráže bude pokračovať v oblasti okolo Titanicu, kde našli trosky ponorky.

Prvý náznak prišiel už oveľa skôr

„Viem, že je aj veľa otázok o tom ako, prečo a kedy sa to stalo. To sú otázky, o ktorých budeme teraz zbierať čo najviac informácií,“ vyjadril sa Mauger a dodal, že je to „zložitý prípad“, ktorý sa stal v odľahlej časti oceánu a týka sa ľudí z niekoľkých rôznych krajín.

Prvý náznak pritom prišiel už vo štvrtok večer, keď vysokopostavený predstaviteľ amerického námorníctva pod podmienkou zachovania anonymity povedal, že po tom, ako Titan nahlásili ako nezvestný, námorníctvo spätne analyzovalo akustické dáta a našlo „anomáliu“, ktorá zodpovedá implózii alebo výbuchu v blízkosti miesta, kde sa plavidlo nachádzalo, keď s ním stratili spojenie. Túto informáciu podľa neho posunuli pobrežnej stráži, ktorá pokračovala v pátraní, pretože si námorníctvo dátami nebolo úplne isté.

V ponorke zahynulo päť ľudí

V ponorke zahynuli generálny riaditeľ spoločnosti OceanGate Expeditions, ktorá plavidlo vlastnila a prevádzkovala, Stockton Rush, dvaja členovia prominentnej pakistanskej podnikateľskej rodiny, Shahzada Dawood a jeho syn Suleman Dawood, britský dobrodruh Hamish Harding a expert na Titanic Paul-Henri Nargeolet.

Titan, ktorý vyrazil na expedíciu v nedeľu o šiestej ráno, prestal komunikovať hodinu a 45 minút od začiatku ponoru a ako nezvestný ho nahlásili popoludní, asi 700 kilometrov južne od newfoundlandského St. John’s, keď sa v určenom čase nevrátil. Záchranári na miesto zmiznutia ponorky vyslali lode, lietadlá a ďalšie vybavenie.

Posledné zvyšky nádeje, že by posádku mohli nájsť nažive, však vo štvrtok zmarilo oznámenie, že podmorské plavidlo lokalizovalo asi 490 metrov od Titanicu pole trosiek.

Pochybnosti týkajúce sa bezpečnosti

Podľa dokumentov, ktoré spoločnosť OceanGate predložila americkému okresnému súdu v Norfolku v štáte Virgínia, ktorý dozerá na záležitosti týkajúce sa Titanicu, sa v rokoch 2021 a 2022 ich ponorkou k vraku úspešne plavilo najmenej 46 ľudí. Bývalý zamestnanec spoločnosti aj bývalí cestujúci však vzniesli pochybnosti týkajúce sa bezpečnosti.

Hlbinný ekológ a prednášajúci morskej biológie na univerzite v anglickom Portsmouthe Nicolai Roterman uviedol, že zmiznutie Titanu poukazuje na nebezpečenstvá a neznáme v oblasti hlbinného turizmu.

„Aj tá najspoľahlivejšia technológia môže zlyhať, a preto sa budú stávať nehody. S nárastom hlbinnej turistiky musíme očakávať viac takýchto nehôd,“ skonštatoval.

Expedícia k Titanicu

Menšie ponorky príležitostne brávajú platiacich turistov a odborníkov k vraku svetoznámej lode, ktorá sa nachádza zhruba 3 800 metrov pod hladinou mora približne 600 kilometrov od pobrežia kanadského Newfoundlandu.

Spoločnosť si za expedíciu k Titanicu pýta 250-tisíc dolárov na osobu. Ponorka je päťmiestna a podľa spoločnosti zvyčajne jazdí s pilotom, obsahovým expertom a troma platiacimi hosťami. Úplný ponor k vraku, vrátane zostupu a výstupu, údajne trvá celkovo osem hodín.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.



Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023




Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie