• Dnes je: Pondelok 23. júla 2018 meniny má Oľga

Tragickej nehode v Bachledovej doline sa podľa lyžiarskeho strediska nedalo zabrániť

Tragickej nehode v Bachledovej doline sa podľa lyžiarskeho strediska nedalo zabrániť

Lyžiarka narazila do stĺpa, ktorý nebol chránený, nachádzal sa totiž mimo zjazdovky.

POPRAD 8. januára (WebNoviny.sk) – Tragickej nehode v lyžiarskom stredisku v Bachledovej doline v Ždiari, kde v sobotu 6. januára po páde zo svahu a následnom náraze do stĺpa vleku prišla o život 30-ročná lyžiarka, sa podľa marketingovej špecialistky strediska Martiny Múdrej zabrániť nedalo.

Veľmi nás táto nehoda mrzí. Bola to podľa mňa veľká zhoda zlých náhod. Sneh na svahu bol tuhý a zľadovatelý, šmýkala sa dole vysokou rýchlosťou a nech by v tej rýchlosti narazila do hocijakej prekážky, bolo by to ťažké, uviedla pre agentúru SITA. Ako ďalej vysvetlila, v stredisku sú všetky stĺpy lanoviek pri zjazdovkách obalené ochrannými matracmi, v tomto prípade však išlo o stĺp približovacieho vleku, ktorý sa nachádza mimo nich a v jeho okolí sa ani nelyžuje.

Oživovali ju aj svedkovia aj horská služba

Podľa Múdrej sa lyžiarka nachádzala na svahu, odovzdala dieťa manželovi a pošmykla sa. „Nevieme, čo sa tam presne stalo, pošmykla sa a spadla. Šmýkala sa dole vysokou rýchlosťou až bokom tela narazila do stĺpa lyžiarskeho vleku. Podľa záchranárov nebolo viditeľné vonkajšie poranenie,“ uviedla.


Na mieste ju oživovali prítomní svedkovia aj privolaná Tatranská horská služba – dobrovoľný zbor, následne aj leteckí záchranári. Ako informovala Zuzana Hopjaková, PR manažérka a hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR – Transport Europe, napriek veľkej snahe sa ju nepodarilo oživiť a svojim rozsiahlych poraneniam vnútorných orgánov napokon podľahla.

Stĺp nebol obalený matracom

Spomínaný vlek v stredisku návštevníci využívajú podľa Múdrej len na priblíženie sa k zjazdovke a lanovke. „Jeho stĺpy sú na pravej strane, nie na zjazdovke. Ochrannými matracmi obaľujeme všetky stĺpy lanoviek, ktoré sú pri zjazdovkách, rovnako tak postupujeme, ak sa aj niečo nachádza na zjazdovkách, ako napríklad snežné delá. Každé lyžiarske stredisko chce mať čo najvyššiu bezpečnosť, preto aj my máme všetko, kde si myslíme, že je pravdepodobnosť či možnosť, že by tam niekto išiel na lyžiach a mohol naraziť, obalené a zabezpečené, sú tam aj siete a podobne. Tento stĺp sa nachádzal mimo zjazdovky, preto sme vyhodnotili, že nie je dôvod, aby bol nejako zabezpečený, keďže sa v jeho okolí nelyžuje,“ vysvetlila.

V Bachledovej doline zahynula lyžiarka, po páde narazila do stĺpu lanovky


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasiePozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie