• Dnes je: Sobota 16. októbra 2021 meniny má Vladimíra

Tohtoročný júl bol jedným z najteplejších v histórii meraní na Slovensku, niekde dokonca najteplejší

Tohtoročný júl bol jedným z najteplejších v histórii meraní na Slovensku, niekde dokonca najteplejší

Najvyššiu priemernú teplotu vzduchu zaznamenali v Hurbanove (24,1 °C).

10.8.2021 (Webnoviny.sk) - Tohtoročný júl bol na väčšine meteorologických staníc v porovnaní s klimatickým normálom od roku 1981 do 2010 teplotne silne až mimoriadne nadnormálny.

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) sa júl 2021 zaradil medzi najteplejšie júly v histórii meteorologických meraní a pozorovaní na území Slovenska.

Minimálne teploty boli vysoko

Na mnohých meteorologických staniciach bol vôbec najteplejším júlom v histórii ich prevádzky. Tejto pozícii významne pomohli najmä veľmi vysoké hodnoty minimálnej dennej teploty vzduchu.

Aj keď z hľadiska mesačného úhrnu atmosférických zrážok bol júl prevažne normálny, priestorová distribúcia zrážok bola výrazne ovplyvnená búrkami. Celkovo v Európe sa júl 2021 stal druhým najteplejším júlom aspoň od roku 1981.


Priemerná mesačná teplota vzduchu v júli bola na väčšine meteorologických staníc s výnimkou niektorých kotlinových, horských a vysokohorských polôh, v intervale od 22 do 24 °C.

Najnižšiu priemernú mesačnú teplotu vzduchu, mimo vysokohorského prostredia, namerali na meteorologickej stanici Javorina a Vyšná Boca (16,9 °C).

Pôvodné rekordy boli prekonané

Vo vysokých horských polohách bol mesačný priemer teploty vzduchu v intervale od 8 do 11 °C.


Na viacerých slovenských meteorologických staniciach sa júl 2021 stal najteplejším júlom v histórii ich prevádzky, prevažne prvý a druhý najteplejší aspoň od roku 1961 či 1951.


„Nápadné to bolo predovšetkým na severnom a východnom Slovensku, kde pôvodné rekordné hodnoty priemernej mesačnej teploty vzduchu pre júl boli v tomto roku prekonané niekde aj o viac ako 1 °C,“ konštatoval SHMÚ.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní


počasieOkrem iných vplyvov, príčinou bolo aj to, že tento rok zaznamenali dlhšie obdobia s veľmi vysokými hodnotami minimálnej dennej teploty vzduchu. To sa prejavilo dokonca aj v kotlinových polohách.

Miestami bol júl veľmi suchý

SHMÚ uviedol, že hodnoty mesačného úhrnu zrážok boli v dôsledku búrok a intenzívnych lokálnych lejakov priestorovo veľmi rozdielne.

„Napríklad, na meteorologickej stanici v Medzilaborciach spadlo v priebehu uplynulého mesiaca len 28,4 percenta obvyklého júlového množstva zrážok (mesiac tu skončil ako veľmi suchý), naopak, na niektorých ďalších staniciach, napríklad v Dudinciach alebo v Boľkovciach spadlo aj viac ako 200 percent mesačného úhrnu (v porovnaní s normálom 1981 – 2010),“ objasnil.


Väčšina meteorologických staníc počas júla zaznamenala prevažne od 40 do 80 mm zrážok, avšak boli aj lokality, kde mesačný úhrn zrážok výrazne prevyšoval 100 mm, či dokonca 200 mm.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie