• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Tipos extraliga sa začne už o mesiac, úradujúci šampión HC Košice privíta v 1. kole nováčika

Tipos extraliga sa začne už o mesiac, úradujúci šampión HC Košice privíta v 1. kole nováčika

Účastníci najvyššej slovenskej hokejovej súťaže odohrajú v základnej časti 44 celoslovenských kôl systémom každým s každým a dvakrát doma i vonku.

11.8.2023 (SITA.sk) - V piatok 15. septembra odštartuje sezóna 2023/2024 v slovenskej hokejovej extralige mužov šiestimi zápasmi, z ktorých najväčšiu pozornosť bude pútať súboj medzi úradujúcim šampiónom HC Košice a nováčikom HC 19 Humenné. Tak ako v ostatnom ročníku, súťaž bude mať 50 kôl základnej časti a šesť najlepších tímov z tejto fázy postúpi priamo do štvrťfinále play-off.

Účastníci najvyššej slovenskej hokejovej súťaže odohrajú v základnej časti 44 celoslovenských kôl systémom každým s každým a dvakrát doma i vonku, po nich bude počas Vianoc nasledovať šesť regionálnych kôl podľa geografickej príslušnosti systémom každý s každým a raz doma i vonku. Základná časť sa skončí 8. marca 2024, vyraďovacie boja sa začnú 18. marca a nový majster bude známy najneskôr 30. apríla 2024.

Kvalifikácia o postup do play-off

Ešte pred začiatkom play-off sa v dňoch 11. až 17. marca uskutoční kvalifikácia o postup do play-off, v ktorej sa bude hrať na tri víťazné zápasy. Predstavia sa v nej tímy, ktoré sa v základnej časti umiestnia na 7. až 10. priečke. Pre mužstvo na 11. pozícii sa sezóna skončí a posledný 12. tím v tabuľke priamo zostúpi do nižšej Slovenskej hokejovej ligy (SHL). Série štvrťfinále, semifinále a finále play-off sa budú hrať na štyri víťazné duely.

Formát súťaže zostáva

"Nemali sme dôvod meniť formát súťaže, keďže uplynulý extraligový ročník ponúkol veľmi vyrovnaný priebeh. V základnej časti sme sledovali do posledného kola boj o prvé miesto, ale aj o miestenky do štvrťfinále alebo do kvalifikácie o play-off. Napínavé boli tiež súboje o udržanie sa v najvyššej súťaži a sezóna vyvrcholila už tradične divácky atraktívnymi duelmi o majstrovský titul. Verím, že nasledujúci ročník bude rovnako vyrovnaný a nováčik z Humenného pri premiérovej extraligovej účasti prinesie oživenie," uviedol manažér športového oddelenia Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Rastislav Konečný na webe zväzu.

Program 1. kola slovenskej hokejovej extraligy mužov 2023/24 (zdroj: SZĽH):

HC Košice - HC 19 Humenné (17.30 h)

HC 05 Banská Bystrica - HK Dukla Trenčín (17.30 h)

HK Nitra - HK Poprad (18.00 h)

HC Mikron Nové Zámky - HK Spišská Nová Ves (18.00 h)

MHk 32 Liptovský Mikuláš - HKM Zvolen (17.00 h)

HC Slovan Bratislava - HK Dukla Ingema Michalovce (17.30 h)

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie