• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Tip na víkend: Automobil ako plátno od Andy Warhola v Danubiane už len cez víkend

Tip na víkend: Automobil ako plátno od Andy Warhola v Danubiane už len cez víkend

Počas víkendu do 26.

24.6.2022 (Webnoviny.sk) -

Nenapodobiteľný umelec Andy Warhol, potomok slovenských rodičov, autor obrazu Modrá Marylin, najdrahšieho diela umelca 20. storočia, ktoré sa na aukcii v New Yorku predalo za 195 miliónov dolárov a zároveň zakladateľ umeleckého hnutia pop art, patril k najtalentovanejším umelcom nielen svojej doby.

Presah jeho schopností sa prejavil aj v tom, ako inovatívne využil v roku 1979 možnosť umelecky pretvoriť pretekárske vozidlo BMW M1. Vzniklo tak ikonické dielo BMW M1 ART CAR. Automobil, ktorý dokonca štartoval na pretekoch 24 hodín Le Mans. Teraz je toto vozidlo, jeden z najdôležitejších pilierov umeleckej zbierky BMW Art Car, vystavené v Danubiane.

"Zbožňujem toto vozidlo,” povedal o M1 Andy Warhol. "Pokúsil som sa vytvoriť vizuálny obraz rýchlosti. Keď automobil ide naozaj rýchlo, všetky línie a farby sa rozmazávajú a zlievajú do machule.”

"Diela zo zbierky BMW Art Car sa predstavili v najprestížnejších galériách sveta. Som presvedčený, že slovenská výstavná premiéra bude úžasným zážitkom, ktorý spojí fanúšikov motorizmu, dizajnu a súčasného umenia," hovorí Oliver Rademacher, riaditeľ BMW Slovenská republika. Umelecké vozidlo BMW Art Car sa v Danubiane predstavuje s ďalšími 13 výnimočnými automobilmi z minulosti a prítomnosti.

BMW Art Car je kolekcia 19 vozidiel značky BMW, na ktorých sa od roku 1975 umelecky prejavili najvýznamnejší umelci danej doby ako John Baldessari, Jeff Koons či Frank Stella.

Viac o celej zbierke BMW Art Car nájdete na linku.

Pri prehliadke BMW Art Cars s 19 unikátnymi kúskami ostávajú nezodpovedané len tri otázky: Kedy bude Art Car č.20? Ktorý umelec? A aký model bude použitý?

Múzeum Danubiana je otvorená od 10.00 do 18.00 hod.

Informačný servis


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie