• Dnes je: Piatok 14. mája 2021 meniny má Bonifác

Testovanie a do práce iba ľudia s negatívnym testom, Matovič oznámil ďalší postup v Nitre aj okolí (video)

Testovanie a do práce iba ľudia s negatívnym testom, Matovič oznámil ďalší postup v Nitre aj okolí (video)

V okrese Nitra je situácia podľa premiéra Igora Matoviča horšia, ako bola na jeseň na Orave.

5.1.2021 (Webnoviny.sk) - Od pondelka 11. januára po nasledujúce tri týždne budú môcť v okrese Nitra ísť do práce len ľudia s negatívnym testom na koronavírus, ktorý nie je starší ako sedem dní. Na tlačovej konferencii v Nitre to v utorok oznámil predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

Mimoriadna zasadne vláda

Ako ďalej uviedol, situácia v nitrianskom okrese je momentálne horšia, ako bola na jeseň v troch okresoch na Orave. Riešením tejto situácie bolo vtedy podľa Matoviča plošné testovanie. Z tohto dôvodu v stredu 6. januára podľa premiéra mimoriadne zasadne vláda.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa primátora Nitry Mareka Hattasa (Za ľudí) sa v samotnom meste začne testovať už v piatok 8. januára a v okolitých obciach cez víkend. V okrese je podľa neho momentálne k dispozícii 12 odberových miest, ďalšie by mali pribudnúť.


Na testovanie bude mať okres k dispozícii 100-tisíc antigénových testov. „A budeme mať k dispozícii ďalšie, ak o ne požiadame,” uviedol. Doplnil, že k dispozícii bude aj dostatok ochranných pomôcok a certifikátov. „Po technickej stránke by sme to mali stihnúť,” zdôraznil.

Dobrovoľné testovanie by nebolo riešením

Predseda vlády predpokladá, že v nitrianskom okrese by sa mala minúť približne jedna desatina z dva a pol milióna testov, ktoré mal zabezpečiť minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Účasť na testovaní pritom podľa neho nie je nevyhnutná zo strany detí alebo dôchodcov.

„Bude to najmä o ľuďoch, ktorí chodia do práce,” uviedol s tým, že dobrovoľné testovanie by v tejto situácii nebolo riešením. Zabezpečiť testovanie by podľa premiéra mali pomôcť aj hasiči a vojaci. Matovič skritizoval nemocnice v súkromných rukách za to, že nedostatočne pomáhajú tým štátnym. „Mrzí ma sebecký prístup okolitých nemocníc hlavne v rukách finančných skupín,” vyhlásil.


V otázke testovania nie je podľa riaditeľa Fakultnej nemocnice v Nitre Milana Dubaja momentálne priestor na dobrovoľnosť a slobodné rozhodnutie. Pripomenul, že v jeho nemocnici zomreli na ochorenie COVID-19 už traja zdravotníci a denne umiera približne desať pacientov. Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský zároveň vyzval zdravotníkov z regiónu, aby pri nadchádzajúcom testovaní obyvateľov pomohli.

Nitra sa pripravuje na celoplošné testovanie, lockdown a opatrenia v meste a okolí sa zrejme sprísniaPOZOR ! OD ZAJTRA V NITRE PRÍSNEJŠIE KONTROLY

Vzhľadom na vážnu epidemiologickú situáciu v meste Nitra, Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre vyzýva občanov, aby dodržiavali aktuálne protiepidemiologické opatrenia s dôrazom na zákaz vychádzania a do Nitry necestovali.


Ak občania musia ísť do mesta Nitra za účelom výkonu zamestnania, alebo výkonu podnikateľskej činnosti, nech si zabezpečia potvrdenie od zamestnávateľa, alebo iný dokument, ktorým vedia preukázať nutnosť svojej cesty.

Nitrianska polícia sprísni od 05. 01. 2021 kontroly zamerané na potrebu cestovania do mesta s cieľom obmedziť počet obyvateľov v meste a tým znížiť riziko prenosu ochorenia COVID 19.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie