• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Termming kritizuje postup Starého mesta, netransparentná výmena dodávateľa tepla neprinesie úsporu

Termming kritizuje postup Starého mesta, netransparentná výmena dodávateľa tepla neprinesie úsporu

Spoločnosť Termming nesúhlasí s krokmi bratislavského Starého Mesta, ktoré podľa nej smerujú k zmene dodávateľa tepla netransparentným spôsobom obchádzajúcim verejné obstarávanie.

„Ako súčasný dodávateľ tepla pre Staré Mesto považujeme za mimoriadne dôležité, aby sa na aktuálnu situáciu prestalo nazerať cez optiku prípadu takzvaného osobitného zreteľa,“ uvádza spoločnosť s tým, že snahou všetkých samospráv by malo byť, aby na prevádzku tepelno-energetických zariadení robili transparentné verejné obstarávania s cieľom získať najvýhodnejšie ponuky.

Rokovanie z dôvodu vyšších cien

Termming podľa vyjadrení Starého Mesta dodáva teplo pre obyvateľov mestskej časti približne o 26 percent drahšie ako samosprávou navrhovaný nový nájomca MH Teplárenský holding, a. s., ktoré vlastní Ministerstvo hospodárstva SR. „Mestská časť vstúpila do rokovania o novom dodávateľovi tepla a teplej vody z dôvodu avizovaného zvyšovania cien regulačným úradom od septembra 2022,“ uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Z cien nižších takmer o tretinu mali obyvatelia mestskej časti profitovať od januára 2023. Nový nájomca mal byť schválený osobitným zreteľom. Proti návrhu však zahlasovali poslanci z klubu Team Vallo za Staré Mesto. Tí svoj nesúhlas odôvodňovali napríklad absenciou súťaže na nového nájomcu

Vyjadrenia sa nezakladajú na faktoch

Súčasný dodávateľ tepla pre Staré Mesto tvrdí, že vyjadrenia mestskej časti obhajujúce netransparentný postup rozdielom v cene sú zavádzajúce, nezakladajú sa na faktoch a neprinesú obyvateľom deklarovanú úsporu. „Staré Mesto by na základe novej zmluvy, ktorú sa snaží presadiť osobitným zreteľom, dostala nižší nájom o takmer 11-tisíc eur ročne, čo by pri 20 rokoch znamenalo zníženie príjmu o 220-tisíc eur, ktoré by mohli byť použité na rozvojové projekty,“ konštatuje Termming.


Spoločnosť pripomína, že aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) vo svojom stanovisku v súvislosti s využívaním prípadov osobitného zreteľa upozornil, že obce sa v prípade nehnuteľného majetku nesnažia postupovať tak, aby ho predali či prenajali čo najvýhodnejšie.


„Uzavretie zmluvy na 20 rokov, ktorá zahŕňa aj dodávku tepla v hodnote niekoľko desiatok miliónov eur priamym zadaním (jej schválenie prípadom hodným osobitného zreteľa) bez transparentnej verejnej súťaže, sa javí ako zásadné obchádzanie a porušenie zákona o verejnom obstarávaní,“ dodáva Termming.


Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie