• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Tenis čaká veľká zmena, jastrabie oko úplne nahradí čiarových rozhodcov na podujatiach ATP

Tenis čaká veľká zmena, jastrabie oko úplne nahradí čiarových rozhodcov na podujatiach ATP

Prvýkrát sa systém použil v roku 2017 na turnaji ATP Finals a odvtedy sa využíva čoraz častejšie.

29.4.2023 (SITA.sk) - Asociácia tenisových profesionálov (ATP) združujúca najlepších tenisov sveta zavedie od roku 2025 do praxe vo všetkých zápasoch na svojich podujatiach elektronický systém monitorujúci dopady loptičiek, tzv. jastrabie oko.

Na stretnutia tak bude dohliadať už len hlavný rozhodca a funkcia čiarového rozhodcu zanikne.

Roland Garros je výnimkou

Systém s odborným názvom Electronic Line Calling Live (ECL Live) sa doposiaľ používal najmä na turnajoch hraných na tvrdom povrchu a na tráve. Na antuke posudzovali dopady iba rozhodcovia, keďže stopy od loptičiek sú na nej viditeľné.

Organizátori grandslamových podujatí, ktoré nespravuje ATP, v ostatných rokoch znižovali počet čiarových rozhodcov na zápasoch. Výnimkou je antukový Roland Garros v Paríži, na ktorom zostávajú verní rozhodcom.

"Toto je veľký míľnik pre náš šport a dosiahli sme po dôkladnom zvažovaní. Tradícia je základom tenisu a čiaroví rozhodcovia boli počas celej histórie jeho dôležitou súčasťou. Máme však zodpovednosť za to, aby sme využívali inovácie a nové technológie. Náš šport si zaslúži najpresnejšiu formu rozhodovania," povedal o zmene pravidiel výkonný riaditeľ ATP Andrea Gaudenzi.

Ženská asociácia zatiaľ váha

Ženská tenisová asociácia (WTA) združujúca najlepšie svetové tenistky zatiaľ neplánuje uskutočniť podobný krok ako ATP, do budúcna to však nevylučuje.

"Toto je niečo, čím sa už nejaký čas zaoberáme a máme o to záujem," uviedol hovorca WTA pre agentúru AP na margo zrušenia čiarových rozhodcov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie