• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Tempo rastu ekonomiky Slovenska sa spomalilo, v druhom štvrťroku vzrástla o 1,7 percenta

Tempo rastu ekonomiky Slovenska sa spomalilo, v druhom štvrťroku vzrástla o 1,7 percenta

Pokles pridanej hodnoty bol opäť v najvýznamnejšom odvetví, teda vo výrobe motorových vozidiel.

16.8.2022 (Webnoviny.sk) - Hrubý domáci produkt (HDP) v stálych cenách v druhom štvrťroku medziročne vzrástol o 1,7 %. Informuje o tom Štatistický úrad SR.

Tempo rastu sa však v porovnaní s prvým kvartálom spomalilo. V prvom štvrťroku slovenská ekonomika rástla o 3,1 %.

Zahraničný dopyt naďalej klesal

Po očistení o sezónne vplyvy sa HDP v druhom kvartáli medziročne zvýšil o 1,6 % a medzikvartálne o 0,4 %. V bežných cenách sa v druhom štvrťroku vytvoril HDP v objeme 26,45 miliardy eur, čo predstavuje medziročne nárast o 9,9 %.

Objem HDP v stálych cenách bol takmer na úrovni rovnakého obdobia pred krízou. Do hodnoty druhého štvrťroka 2019 mu chýbalo podľa úradu len 0,2 %.

Rast slovenskej ekonomiky podporil najmä domáci spotrebiteľský dopyt, zahraničný dopyt naďalej klesal, ale miernejšie ako v prvom štvrťroku.

Rýchly odhad HDP ešte upravia

Pridanú hodnotu v druhom štvrťroku pozitívne ovplyvnil najmä jej rast v odvetví výroba z gumy a plastu. Ďalej v odvetviach veľkoobchod, maloobchod a skladové a pomocné činnosti v doprave.

Rýchly odhad hrubého domáceho produktu bude Štatistický úrad SR na základe ďalších dostupných údajov upravovať a doplní štruktúry jednotlivých ukazovateľov. Zverejní ho 6. septembra.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie