• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Téma zvýšenia platov učiteľov ešte nie je podľa Gröhlinga uzatvorená, chystá sa ďalšie rokovanie

Téma zvýšenia platov učiteľov ešte nie je podľa Gröhlinga uzatvorená, chystá sa ďalšie rokovanie

Téma zvýšenia platov učiteľov ešte nie je podľa ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhling (SaS) uzatvorená. Po rokovaní vlády tiež zhodnotil, že stredajšia debata o danej téme bola konštruktívna a pokojná. Dohodli sa, že nasledujúce dni si opätovne sadnú za stôl a vysvetlia si svoje postoje.

V priebehu budúceho týždňa by mali mať spolu s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) stretnutie k téme platov učiteľov. Dodal, že na stretnutí sa možno zúčastní aj minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).

Minister uviedol, že učiteľom by sa mali platy zvýšiť zatiaľ o tri percentá, a to na základe kolektívneho vyjednávania. „Tento týždeň sme mali rozporové konanie s úradom vlády a ministerstvom financií, ktoré má v gescii tento návrh, pretože túto čiastku trojpercentného zvyšovania od 1. júla nemáme v rozpočte ministerstva školstva,“ povedal Gröhling s tým, že tieto peniaze musí získať ministerstvo financií.

Podľa jeho slov dostali prísľub, že sa budú hľadať mimo ministerstva školstva. Šéf rezortu školstva chce však následne debatovať o zvýšení platov o desať percent od januára 2023.


Krajniak nesúhlasí so zvýšením platov len pre učiteľov, nízke mzdy majú aj iní zamestnanci

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina) nesúhlasí s tým, aby sa o 10 percent od júla tohto roka zvyšovali platy len učiteľom. Upozornil na to, že nízke platy majú aj zamestnanci v zariadeniach sociálnych služieb.

„Určite v tom návrhu chceme vidieť aj zvýšenie platov zamestnancov sociálnych služieb, platov zamestnancov úradov práce, Sociálnej poisťovne, či inšpektorátov práce,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády.


Očakáva, že sa vláda bude zaoberať celkovou dohodou o zvyšovaní platov v štátnej a verejnej správe. Platy v štátnej a verejnej správe sa majú podľa kolektívnej zmluvy z konca minulého roka zvýšiť od júla tohto roka o 3 percentá.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie