• Dnes je: Sobota 12. júna 2021 meniny má Zlatko

Téma ochrany ľudských práv je podľa prezidentky Čaputovej vysoko aktuálna najmä počas pandémie

Téma ochrany ľudských práv je podľa prezidentky Čaputovej vysoko aktuálna najmä počas pandémie

Prezidentka Zuzana Čaputová tvrdí, že uplynulé mesiace odhalili dlhodobé nedostatky v oblasti ľudských práv a kríza ich ešte viac zviditeľnila a prehĺbila.

10.12.2020 (Webnoviny.sk) - Úrad ombudsmanky Márie Patakyovej zaznamenal tento rok doposiaľ najvyšší nárast podaní, čo svedčí jednak o dôvere ľudí v jej úrad, ale aj o tom, že téma ochrany ľudských práv je zvlášť v čase pandémie vysoko aktuálna.

Vo svojom profile na sociálnej sieti to zdôraznila prezidentka Zuzana Čaputová.

Obmedzenia musia byť primerané a nediskriminačné

Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv tak chce poukázať na to, aké dôležité je mať inštitúciu, na ktorú sa ľudia môžu s dôverou obrátiť, ak sú presvedčení, že ich ľudské práva porušuje štát.

Štáty vo výnimočnej situácii, akou je pandémia, majú podľa prezidentky nielen právo, ale aj povinnosť prijať opatrenia, ktoré chránia život a zdravie svojich obyvateľov. „A v záujme toho môžu obmedziť iné ľudské práva, najčastejšie pohybu a zhromažďovania. Tieto obmedzenia musia naozaj sledovať cieľ ochrany zdravia, musia byť primerané, dočasné a nediskriminačné. Pri hľadaní tejto rovnováhy medzi chránenými záujmami zohráva práve ombudsmanka dôležitú úlohu,“ pripomína hlava štátu.

Kríza nedostatky viac zviditeľnila

Čaputová tvrdí, že uplynulé mesiace odhalili dlhodobé nedostatky v oblasti ľudských práv a kríza ich ešte viac zviditeľnila a prehĺbila.

Pri obnove Slovenska po pandémii je preto podľa prezidentky potrebné na tieto oblasti obzvlášť dbať - či už ide o chudobu, nápravu sociálnych nerovností, rovný prístup k vzdelaniu, kvalitu sociálnych služieb pre seniorov, zdravotne znevýhodnených, prevenciu násilia na ženách, či postavenia etnických, národnostných aj sexuálnych menšín.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie