• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Téma migrácie sa pred voľbami hrubo zneužíva. Potvrdenie na pobyt zaviedol sám Smer, tvrdí Hamran (video)

Téma migrácie sa pred voľbami hrubo zneužíva. Potvrdenie na pobyt zaviedol sám Smer, tvrdí Hamran (video)

Prezident Policajného zboru Štefan Hamran.

Téma nelegálnej migrácie sa hrubo zneužíva v rámci predvolebnej kampane, skonštatoval na tlačovej konferencii prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran.

Polícia nemá manévrovací priestor

Dodal, že vedeli, že to príde, no nevedeli kedy a od ktorej politickej strany. Tieto otázky sú už podľa policajného prezidenta zodpovedané. Podotkol, že minulý týždeň bol podpísaný dodatok k dohode o spolupráci medzi slovenskou a maďarskou políciou.

Podstatou bolo to, že donedávna slovenská polícia mohla pôsobiť len v slovensko-maďarskom pohraničí, a teda nevedela pomáhať v boji proti nelegálnej migrácii na celom maďarskom území, napríklad s eskortovaním migrantov na srbsko-maďarské hranice.

„Dávam do pozornosti, že maďarská strana nám opakovane oznámila, že v prípade zavedenia kontrol na štátnych hraniciach od nás nebude preberať tých nelegálnych migrantov podľa readmisnej dohody, to znamená, všetci zostanú u nás. Je to politické rozhodnutie, kde my, ako polícia nemáme manévrovací priestor,“ vraví Hamran.

Readmisie sú neúčinné

Dodal, že maďarská strana v rámci spoločných rokovaní vyhlásila, že readmisie sú neúčinné, a následne doplnil, že i podľa neho sú neúčinné.

Hamran tiež uviedol, že je potrebné pomáhať Maďarsku, keďže mu chýbajú kapacity na prevoz nelegálnych migrantov zadržaných na maďarskom území, do Srbska. „A pre nás je to momentálne záchranné koleso. Nezadržať ich na území Slovenskej republiky, ale ešte v prihraničnom území,“ vysvetlil Hamran.

Policajný prezident tiež dodal, že na to nemáme kapacity ani materiálno-technické podmienky. Zdôraznil, že polícii chýba personálny substrát a je nemožné, aby sme hermeticky uzavreli hranicu s Maďarskom.

Sýrčanov a Afgáncov vyhostiť nemôžu

Za podstatné ale považuje, že bola podpísaná dohoda, čo slovenskej polícii umožňuje pomáhať aj na rumunsko-maďarských, srbsko-maďarských či maďarsko-ukrajinských hraniciach.


Dodal, že od politických predstaviteľov zaznelo, že Maďarsko by malo intenzívnejšie chrániť svoju hranicu. „Akože pardon, srbsko-maďarská štátna hranica je intenzívnejšie chránená ako slovensko-ukrajinská štátna hranica,“ zdôraznil Hamran.

Policajný prezident tiež uviedol, že 97 percent migrantov sa hlási k sýrskej národnosti, čo preverujú v rámci konaní o administratívnom vyhostení.


Tieto čísla majú podľa Hamrana potvrdené. Doplnil, že vyhosťovať Sýrčanov ani Afgáncov nemôžeme, jestvuje tu administratívna prekážka. Zdôraznil tiež, že Slovensko je len tranzitnou krajinou. Očakáva tiež, že s príchodom chladnejšieho počasia sa migračný tok zníži.

Potvrdenie zaviedol Fico a Kaliňák

Policajný prezident zdôraznil, že manévrovací priestor polícii vymedzuje parlament. Zdôraznil, že v minulosti došlo k zmene zákona o pobyte cudzincov. „To potvrdenie, ktoré je dnes kritizované, vydáva slovenská polícia na základe novely o pobyte cudzincov, ktorú predložil do parlamentu konkrétne Robert Fico a pán Kaliňák,“ vysvetľuje Hamran.


Dopĺňa, že daný návrh prešiel, dostal sa do zákona a daná norma je účinná. Potvrdenie o zotrvaní v SR sa vydáva na konci administratívneho konania o vyhostení.

„Podotýkam, na celej trase sme jediní, ktorí takéto potvrdenie vydávajú. Samozrejme, že na to zrejme nelegálna migrácia reagovala, najmä prevádzači, ktorí sú znalí tejto problematiky. A to ustanovenie, ktoré do zákona dostali títo dvaja politici, nám dnes robí šarapatu a hromadia sa nám nelegálni migranti, ktorí čakajú na toto potvrdenie,“ uviedol.


Polícia podľa Hamrana navrhovala, aby sa dané ustanovenie zákona znovelizovalo. Polícia podľa neho len podstupuje podľa zákona, a preto potvrdenia musí vydávať. Dané opatrenie podľa neho treba zo zákona odstrániť.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie