• Dnes je: Piatok 23. apríla 2021 meniny má Vojtech

Tehotenská dávka a štipendium budú realitou, parlament schválil novelu zákona

Tehotenská dávka a štipendium budú realitou, parlament schválil novelu zákona

Dávka by sa mala začať vyplácať tehotným ženám od apríla budúceho roka.

10.12.2020 (Webnoviny.sk) - Od apríla budúceho roka sa na Slovensku zavedie tehotenská dávka pre takmer 21-tisíc tehotných žien.

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení od poslancov za hnutie OĽaNO, ktorú vo štvrtok schválil parlament.

Nárok na tehotenskú dávku vznikne žene od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, teda po ukončení 12. týždňa tehotenstva, ak žena bola nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch.

Výška tehotenskej dávky dosiahne 15 percent z hrubej mzdy zamestnankyne, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby, nebude však nižšia ako 10 percent maximálneho denného vymeriavacieho základu.

Skončením tehotenstva vyplácanie dávok ustane

Minimálna suma tehotenskej dávky pre živnostníčky a zamestnankyne v budúcom roku pri 30-dňovom mesiaci dosiahne 215,50 eura. Maximálna výška tehotenskej dávky pre ženy, ktoré v hrubom zarábajú 2 184 eur a viac, budúci rok bude vyše 320 eur mesačne. Na tehotenskú dávku budú mať nárok aj tehotné policajtky a vojačky.

Žena stratí nárok na vyplácanie tehotenskej dávky dňom skončenia tehotenstva. Zavedenie tehotenskej dávky by malo v budúcom roku zvýšiť výdavky Sociálnej poisťovne o 39,4 milióna eur, v roku 2022 o 61,8 milióna eur a v roku 2023 o 64,3 milióna eur.

Tehotenské štipendium

Pre nepracujúce tehotné študentky vysokých škôl a plnoleté tehotné študentky stredných škôl, ktorým nevznikne nárok na priznanie tehotenskej dávky, sa od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu zavedie tehotenské štipendium v sume 200 eur.


Na takéto štipendium má mať nárok približne 750 študentiek mesačne. Sumu tehotenského štipendia bude môcť vláda zvýšiť nariadením.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie