• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Technické smery sú čoraz viac žiadanejšie, budúcnosť patrí prepojeniu štúdia s praxou

Technické smery sú čoraz viac žiadanejšie, budúcnosť patrí prepojeniu štúdia s praxou

Študovať, pracovať a zarábať.

18.4.2023 (SITA.sk) - Jednou z najprogresívnejších fakúlt na Slovensku je jednoznačne Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie na Technickej univerzite v Košiciach (FMMR TUKE). Vďaka spolupráci s podnikmi z praxe a vynikajúcim podmienkam pre výskum patrí medzi slovenskú špičku. Dlhodobo sa objavuje v päťke najlepších technicky orientovaných fakúlt na Slovensku. Ak študovať, tak na tých najlepších. Podať prihlášku na FMMR TUKE je možné do 30. apríla 2023.

Budúcnosť v modernom svete

Už dávno neplatí, že za kvalitným štúdiom je potrebné odchádzať do zahraničia. Záujemci o štúdium si  môžu vybrať z odborov na FMMR TUKE, ktoré ani zďaleka nie sú len o teórii, pričom kvalitou prevyšujú kvantitu.

Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie vychovala tisícky inžinierov, ktorí už počas štúdia spájali svoje vedomosti s praxou. Akreditované študijné programy ako hutníctvo, materiály či spracovanie a recyklácia odpadov v dnešnej dobe majú väčšie využite, ako sa možno zdá. Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie spolupracuje s mnohými spoločnosťami.

Spomeňme napríklad U. S. Steel Košice, Železiarne Podbrezová, Eurocast, SAPA a pod.  Skvelou správou je, že 95 percent absolventov fakulty našlo na trhu práce uplatnenie vo svojom odbore.

FMMR TUKE sa snaží svojim študentom ukázať  budúcnosť v modernom svete, ktorý je obklopený digitalizáciou a zelenými technológiami. Viete, ktorý materiál je 100-percentne recyklovateľný? Trochu vám napovieme - je to oceľ. Práve ona je materiálom budúcnosti. Fakulta aj preto stavia na svojej „oceľovej“ histórii, no zároveň reaguje na aktuálne trendy.

Študovať, pracovať a zarábať

Fakulta svojim študentom umožňuje pracovať a zároveň byť stále študentom. V rámci dennej formy kombinovanou metódou sa výučba realizuje prevažne vo štvrtok a v piatok, s približne 50-percentným  podielom prezenčnej metódy (čo znamená priamy kontakt s učiteľom) výučby, zvyšok je realizovaný dištančnou metódou (komunikácia prostredníctvom komunikačných prostriedkov založených na využívaní počítačových sietí).


Študenti dennej formy kombinovanou metódou teda majú stále status denného študenta so všetkými výhodami študentov denného štúdia. Tí, ktorí hľadajú perspektívne odbory na FMMR TUKE, nemusia dokonca absolvovať žiadne prijímacie testy.


Pre šikovných absolventov uplatnenie na trhu práce v rôznych odvetviach priemyslu nebude žiadny problém. Nehovoriac o tom, že získavanie a spracovanie zemských zdrojov, strojárstvo, automobilový priemysel, environmentálne a ekologické vedy či výskum materiálov sú našou budúcnosťou.

Priemyselná revolúcia zmenila spôsob nášho života, no dnes vďaka nanotechnológiám  dokážeme vyvíjať nové materiály, aby náš svet bol lepším miestom pre život. Študujte na jednej z najprogresívnejších fakúlt na Slovensku, prihlášku je možné zaslať do 30. apríla 2023.


FMMR je  fakultou ktorá vyvíja nové druhy Li-iónových batérií. Pre študentov má plne sprevádzkované moderné elektrochemické laboratórium, kde si vlastnú batériu môžete sami zostaviť. FMMR je lídrom v oblasti vývoja zliatin pre uskladnenie vodíka a vodíkových technológií, centrom recyklácie a zhodnocovania odpadov, fakulta vzdelávajúca tých, ktorým nie je ľahostajný osud tejto zeme a nás všetkých.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie