• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Tarkovič zverejnil nomináciu na zápasy Ligy národov, éra Škrtela a Hamšíka sa skončila (video)

Tarkovič zverejnil nomináciu na zápasy Ligy národov, éra Škrtela a Hamšíka sa skončila (video)

Nominácia slovenskej futbalovej reprezentácie na júnové zápasy Ligy národov 2022/2023.

23.5.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenskí futbaloví reprezentanti absolvujú štyri júnové zápasy v novej edícii Ligy národov už bez doterajšieho kapitána Mareka Hamšíka, ktorý v pondelok informoval o konci kariéry v národnom tíme. V rovnaký deň tréner Štefan Tarkovič oznámil nominácie na spomenuté stretnutia v C-divízii LN a pochopiteľne v nej už Hamšík nefiguruje.

"Skončila sa éra Škrtela a Hamšíka a začína sa nové éra reprezentačného futbalu. Skončili dvaja hráči, ktorí dali slovenskému futbalu veľmi veľa a ja som rád, že som mal možnosť s nimi spolupracovať. Pred kariérami oboch skladám rešpekt. Patrí im za to vďaka. Rozhodnutie u Mareka dospievalo dlhšie, niekedy od februára. Chápem ho.

Marek je hráč, ktorý tomuto tímu bude chýbať ako osobnosť a chýbať nám bude aj tento typ hráča a jeho skúsenosti. Na druhej strane, otvára sa priestor pre ďalších hráčov, musia sa naučiť nahradiť ho. Pri mene Marek Hamšík sa mi hneď vybaví profesionalita. Spája sa mi s ním veľmi veľa, na ihrisku dokázal svojím výkonom strhnúť celý tím. Čo sa týka výberu kapitána, ešte si to musíme prejsť. Tím potrebuje nájsť nových lídrov," uviedol na nominačnej tlačovej konferencii kouč Tarkovič.

Až štyri stretnutia Ligy národov

Jeho zverenci sa stretli v nedeľu 29. júna v Šamoríne, no už od stredy 25.5. sa bude konať tréningový kemp pre 14 hráčov, ktorí už majú po klubovej sezóne. "Chceme si ich pripraviť tak, aby boli na náročné zápasy adekvátne pripravení," ozrejmil Tarkovič.

V prvej polovici júna absolvujú Slováci až štyri stretnutia Ligy národov. V piatok 3. júna na neutrálnej pôde v srbskom Novom Sade vyzvú slovenskí futbalisti hráčov Bieloruska, o tri dni neskôr v Trnave privítajú výber Kazachstanu.


Na 10. júna majú naplánovaný duel v Baku proti domácemu Azerbajdžanu a o ďalšie tri dni v Nur-sultane proti domácim Kazachom.

Trochu širší okruh hráčov

"Program je náročný, za 10 dní odohráme 4 zápasy a je tam veľa presunov a cestovania. Cieľom v Lige národov je jednoznačne návrat do B-divízie. Za tým pôjdeme jednotne hráči aj členovia realizačného tímu. Súperov máme zmapovaných, sledujeme ich detailne už niekoľko mesiacov. Sú to tímy z nižších poschodí rebríčka, ale čakajú nás ťažké zápasy. Ideme však svojou cestou a máme jednoznačný cieľ," pokračoval reprezentačný tréner.


Nováčikmi v národnom tíme sú brankár Dominik Takáč a obranca Juraj Chvátal, po dlhšom čase sa do reprezentácie vracia Norbert Gyömbér.

"Berieme trochu širší okruh hráčov a ak bude nutné káder ešte doplniť, chcem sa orientovať najmä na hráčov z kategórie U21. Budú totiž v tréningovom procese. Mnohí hráči mali ťažký záver sezóny, niektorí hrali o titul a iní o udržanie sa. Niektorí boli vyťažení viac, iní menej. Zo zdravotných dôvodov sa do nominácie nedostali Dominik Holec, Adam Zreľák, Denis Vavro a Jakub Hromada. Martin Dúbravka chýba, lebo v závere sezóny chytá pod injekciami a chce sa doliečiť. Po náročnej sezóne chce urobiť maximum, aby bol k dispozícii pre ďalší ročník," dodal Tarkovič.

Nominácia slovenskej futbalovej reprezentácie

  • na júnové zápasy Ligy národov 2022/2023

Brankári: Marek Rodák, František Plach, Dominik Takáč


Obrancovia: Peter Pekarík, Martin Koscelník, Juraj Chvátal, Ľubomír Šatka, Martin Valjent, Milan Škriniar, Norbert Gyömbér, Dávid Hancko, Vernon de Marco


Stredopoliari: Patrik Hrošovský, Stanislav Lobotka, Juraj Kucka, Christián Herc, Matúš Bero, Ondrej Duda, Albert Rusnák, Tomáš Suslov


Útočníci: Ivan Schranz, Vladimír Weiss ml., Lukáš Haraslín, Martin Regáli, Ladislav Almási, Róbert Boženík


Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie