• Dnes je: Streda 27. septembra 2023 meniny má Cyprián

Taraba: Od úspechu SNS závisí, či vznikne vláda na základoch dnešnej opozície alebo budú vládnuť progresívni liberáli (rozhovor)

Taraba: Od úspechu SNS závisí, či vznikne vláda na základoch dnešnej opozície alebo budú vládnuť progresívni liberáli (rozhovor)

Predseda SNS Andrej Danko a líder strany Život - NS Tomáš Taraba počas tlačového brífingu na tému: Spojili sme sa za Slovensko.

Predseda strany Život – Národná strana (Život-NS) Tomáš Taraba a predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko tento týždeň ohlásili spoločnú kandidátku.

Taktiež avizovali príchod ďalších výrazných posíl, o ktorých budú postupne informovať.

Taraba v rozhovore pre agentúru SITA uviedol, prečo si pre spoluprácu vybral práve SNS, aké sú medzi nimi hodnotové prieniky, akú agendu chcú presadzovať a akým spôsobom plánuje viesť kampaň.

Prečo ste si pre spoluprácu vybrali SNS?

SNS je historicky najstaršou stranou, má viac ako 150 rokov. Na platforme tejto strany sa historicky združovali najväčšie slovenské osobnosti. SNS viedla rozhodujúce zápasy za svojbytnosť a prežitie Slovákov. Ak sa dnes rozprávame o zjednocovaní národných síl, skôr ja sa pýtam: okolo akej inej strany sa to má diať? SNS svojím spôsobom historicky patrí k Slovensku.


Chcem jej pomôcť vrátiť sa do parlamentu. Chcem, aby sa práve preto SNS stala, tak ako tomu bolo v čase tzv. Zvolenského manifestu, keď sa dokázali spojiť Andrej Hlinka a Martin Rázus, integrátorom spoločných pronárodných síl. My si predsa nie sme protivníkmi. Naším protivníkom musí byť progresívny liberalizmus a politici, ktorí kladú na prvé miesto záujmy všetkých naokolo, len nie Slovákov a Slovenska.

Aké sú hlavné ciele tejto spolupráce?

Kto sleduje politiku, je mu jasné, že ak má vzniknúť vláda na základoch súčasnej opozície, je potrebné, aby SNS prešla do parlamentu. Voliť strany, ktoré nemajú žiaden koaličný potenciál môže byť atraktívne, ale zároveň to dopomáha k tomu, aby zostavili vládu progresívni liberáli.


Každý si to uvedomuje a je potrebné to povedať nahlas. Preto vítam, že strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) jasne povedala, že od úspechu SNS závisí, či vznikne po parlamentných voľbách sociálna a národná vláda.


My máme na rozdiel od Eduarda Hegera (Demokrati) jasno, kto je žena a kto je muž.

Okrem tohto politického cieľa sú tu aj programové priority, ktoré so sebou ako národná strana nesieme. Dnes vidíme absolútny rozklad štátu, inštitúcií, prestali sa rešpektovať demokratické pravidlá, ekonomicky a sociálne upadáme.


S Andrejom Dankom sme sa preto dohodli na korektnej forme, nielen personálnej, ale aj na politickom programe, ktorý budeme presadzovať.

V akých bodoch sa vaše názory pretínajú?

Dnes žijeme dobu, keď je potrebné vedieť sa jasne postaviť za tradičný a prirodzený koncept spoločnosti, vrátane ochrany tradičnej rodiny ako základu spoločnosti. Toto progresívnym liberálom prekáža.


My máme na rozdiel od Eduarda Hegera (Demokrati) jasno, kto je žena a kto je muž. Nebudeme tu politikárčiť so žiadnymi transgender agendami a ani podporovať prenikanie týchto ideológií do škôl. Tam patrí len vzdelávanie a nie táto pseudoideologická agenda.


Pri pohľade na rozvrat verejných financií a dramatický pokles priemyselnej produkcie na Slovensku, ktorý je najvýraznejší v krajinách EÚ, stojí pred nami úloha nájsť rovnováhu medzi silnou a adresnou sociálnou i prorodinnou politikou na jednej strane a podporou podnikateľského prostredia.


Tam vidím veľkú úlohu SNS, pretože klásť dôraz iba na jeden tento aspekt, buď nastaví na Slovensku finančne neudržateľný sociálny model, pod ťarchou ktorého v podobe vysokých daní a dlhov nakoniec kľakne na kolená hospodárstvo alebo naopak tu nastavíme asociálnu individualistickú spoločnosť.


Preto vrátime otázky potravinovej sebestačnosti, nízkej administratívnej záťaže a atraktívnych daní do popredia agendy štátu. Dobré mzdy pre pracujúcich a dobré podnikateľské prostredie, ktoré tvorí hodnoty, sú predpokladom silného, sociálneho a adresného štátu. Toto je agenda, na ktorej mi záleží a budem klásť na ňu dôraz.

Ktorý politický subjekt ste pred dohodou o spolupráci s SNS ešte oslovili?

My sme s nikým okrem SNS nerokovali. Médiá verejnosti mesiace podsúvali verziu, že pôjdeme do volieb s hnutím Sme rodina, čo ja som vždy jasne dementoval.


Jasne som hovoril, že my predsa nemôžeme ísť do volieb so stranou, ktorá podporovala všetky zlé nápady Igora Matoviča (OĽaNO), ktoré sme my z opozície tri roky kritizovali a hlasovali proti nim. To však neznamená, že nevieme diskutovať a vzájomne si podporiť zákony.


Je absurdné, že v obchodoch sa musíme prizerať nárastu cien základných potravín, zeleniny a ovocia, ktoré idú hore len preto, že my sme si tu na Slovensku položili reálnu produkciu na kolená.

Naše predvolebné spojenectvo by však nebolo autentické ani z ich strany, ani z našej. Veď nakoniec platí, že aj ich vláda padla vďaka naším trom hlasom.


S národniarmi sme naopak viedli debatu asi pol roka. Nie o miestach na kandidátke, ale o programe a o tom, aby sme si uvedomili, že strana má teraz historickú zodpovednosť, aby sa stala loďkou, na ktorej sa vedia integrovať hlasy, ktoré neprepadnú a na konci dňa môžu znamenať obrovskú zmenu toho, čo tu bude po parlamentných voľbách.


Podľa medializovaných informácií už teraz pripravujete s SNS novely zákonov. Aké legislatívne úpravy plánujete ešte v závere tohto volebného obdobia predložiť do parlamentu?

Chceme systémovo posilniť oblasť, na ktorú Slováci vždy mohli byť patrične hrdí, a to je šport. Chceme nastaviť jasný a pravidelný systém financovania športu aj cez príjmy z hazardu. Vždy to takto bolo koncipované, len to nefunguje. Preto navrhujeme zriadiť ministerstvo športu a cestovného ruchu.


Druhá oblasť zákonov je podpora živnostníkov. Inflácia všetkým nafukuje príjmy, ale uberá reálne zisky. Je nevyhnutné, aby štát toto zohľadnil. Preto navrhujem, aby sa zvýšili paušálne výdavky pre živnostníkov a aby sa zvýšila hodnota tržieb, kedy je povinnosťou prihlásiť sa za platcu DPH.


Tretia oblasť je posilnenie potravinovej sebestačnosti. Prichádzam so zákonom, aby štát mohol vypovedať nájomné zmluvy na tých štátom vlastnených poľnohospodárskych pozemkoch, ktoré boli dlhodobo prenajaté na poľnohospodárske účely, ale tie sa na nich nevykonávaju, sú zarastené. Tieto pozemky, ku ktorým sa takto spätne dostane štát, sa následne budú môcť dať do správy lokálnym malým poľnohospodárom, ktorí budú môcť začať s lokálnou produkciou.


Je absurdné, že v obchodoch sa musíme prizerať nárastu cien základných potravín, zeleniny a ovocia, ktoré idú hore len preto, že my sme si tu na Slovensku položili reálnu produkciu na kolená. Všetko dovážame a teraz kvôli vzdialenosti, mrazom a problémom s pracovnou silou v Španielsku je neúroda a výsledok je, že napríklad kilo papriky zrazu stálo v obchodoch sedem eur.


Pokúsite sa zriadiť ministerstvo športu a cestovného ruchu, plánujete niektoré z inštitúcií zrušiť?

Do volieb to nemá šancu prejsť, ale keby SNS bola po voľbách v parlamente, tak určite áno. Vládna koalícia za tri roky zriadila absolútne zbytočné duplicitné úrady.


Úplnou hlúposťou je napríklad Úrad na nahlasovanie protispoločenskej činnosti. Veď tu máme generálnu prokuratúru, máme políciu. To všetko sú inštitúcie, kde máte hlásiť protispoločenskú činnosť.


Keď niekto vie o potenciálnom trestnom čine, tak nemá ísť na úrad, ktorý si zriadi koalícia, ale na prokuratúru alebo políciu podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Takýchto zbytočných inštitúcií tu vzniklo niekoľko a bude potrebné ich odstrániť.

Taktiež si viem predstaviť, že by sa niektoré ministerstvá zlúčili, ale to je agenda, ktorú sa za najbližšie dva mesiace nepodarí presadiť.


Ktoré ministerstvá by sa podľa Vás mali zlúčiť?

Viem si predstaviť, že ministerstvo kultúry by sa zlúčilo s rezortom školstva. Pri kultúre treba jasne nastaviť financovanie divadiel, súborov a v podstate to ide automaticky potom z rozpočtu. Oveľa dôležitejšie je pozrieť sa, v akom stave je rozvoj slovenskej kultúrnej identity. Choďte mi kúpiť diela Štúrovcov, slovenskú klasickú literatúru. Nikde ju nenájdete. V kníhkupectvách vôbec nič nie je a v knižniciach ich nájdete, ak máte šťastie. Toto treba zmeniť. Preto budeme posilňovať inštitúciu na túto činnosť, ktorá je na to priam stvorená: Maticu slovenskú.


Cieľom je, aby po voľbách vznikla vláda na kontúrach súčasnej opozície. Logicky ide o zloženie strán SNS, Hlas-SD a Smer–SD.

Akým spôsobom plánujete viesť kampaň? Na akú cieľovú skupinu ju budete cieliť?

Ja a Andrej Danko budeme z kandidátky SNS pravdepodobne najviac prítomní v médiách a popri tom budeme podporovať kampaň iných v regiónoch a medzi ľuďmi. Taktiež budeme chodiť medzi ľudí, prítomní budeme v online priestore a budeme komunikovať naše hlavné posolstvá, medzi nimi aj to, že sme jediná formácia, ktorá o spájaní nielen rozpráva, ale ho aj naozaj uskutočnila.


S ktorými stranami vylučujete povolebnú spoluprácu a naopak, s ktorými politickými subjektmi si ju viete predstaviť?

Vylučujem jednoznačne hnutie Progresívne Slovensko a stranu Sloboda a Solidarita. Tieto strany samy jasne tvrdia, že nevstúpia do vlády, ktorá nelegalizuje homosexuálne zväzky. Vidíme, že presadzujú všetky zvrátenosti, ako napr. eutanáziu, útočia na tradičnú rodinu a v podstate všetko, čo patrí k Slovensku.


Naším cieľom je, aby po voľbách vznikla vláda na kontúrach súčasnej opozície. Logicky ide o zloženie strán SNS, Hlas-SD a Smer–SD. Dnes je očividné, že SNS je jediná z národných strán, ktorá má koaličný potenciál a aj tento odkaz treba jasne tlmočiť.


Voliť iné národné strany je vyhodený hlas, pretože buď sa do parlamentu nedostanú alebo ak sa dostanú, sú automaticky v opozícii, čo nahráva práve progresívnym liberálom, aby vládu nakoniec zložili oni. Bude to silný hlas v opozícii, ale zlá vláda.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 27. september 2023

horoskopy na dnes stredu 27 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 27. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Doobeda bude fantasticky, ale neskôr vás poriadne potrápi uzavretosť a zdržanlivosť osoby, s ktorou sa dnes stretnete. Zabodujete svojou fantáziou.

Býk 21.4. - 21.5.

Okolnosti vás prinútia k tomu, aby ste sa rozhodli. Znovu získate duševnú rovnováhu. City osoby, ktorá vám nie je ľahostajná, neberte na ľahkú váhu.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Rak 22.6. - 22.7.

Vnútorný nepokoj vám dnes zabráni, aby ste sa zaoberali zložitými vecami. Porozmýšľajte, čo je dôvodom vášho znepokojenia, robte len bežné veci. Ani technická porucha sa nevylučuje.Všetky Horoskopy pre Stredu 27. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie