• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Tandem Moskva – Peking hrá kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní globálnej a regionálnej stability, vyhlásil Putin

Tandem Moskva – Peking hrá kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní globálnej a regionálnej stability, vyhlásil Putin

Vyhlásenie čínskej vlády vydané po stretnutí sa konkrétne nezmieňuje o Ukrajine, ale uvádza, že Si Ťin-pching prisľúbil „silnú podporu“ ruským „kľúčovým záujmom“.

15.9.2022 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok poďakoval svojmu čínskemu náprotivkovi Si Ťin-pchingovi za jeho „vyvážený“ prístup k ukrajinskej kríze a odsúdil „škaredú“ politiku Washingtonu.

Udialo sa tak na stretnutí v uzbeckom Samarkande v čase, keď Moskva zaznamenala na bojisku veľké neúspechy, predovšetkým v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny.

Obavy Pekingu

Obaja prezidenti sa zišli na samite Šanghajskej organizácie spolupráce. Putin povedal, že sa snaží zmierniť bližšie nešpecifikované „obavy“ Číny zo situácie na Ukrajine.

„Chápeme vaše otázky a obavy v tejto súvislosti a určite na stretnutí ponúkneme podrobné vysvetlenie nášho postoja k tejto otázke, aj keď sme o tom už hovorili,“ povedal.

Spomenuté „obavy“ sa zdali byť v podaní Pekingu ako zastreté priznanie odlišného názoru na dlhotrvajúci vojenský útok Ruska, ktorý Čína dosiaľ priamo neodsúdila.

Vyhlásenie čínskej vlády vydané po stretnutí sa konkrétne nezmieňuje o Ukrajine, ale uvádza, že Si Ťin-pching prisľúbil „silnú podporu“ ruským „kľúčovým záujmom“.

Tandem Moskva-Peking

Aj keď vyhlásenie neuvádza žiadne podrobnosti, Peking používa „kľúčové záujmy“ na opis otázok, ako je národná suverenita a nárok vládnucej komunistickej strany na Taiwan, pre ktorý je ochotný ísť do vojny.

Pozorovatelia tvrdia, že Rusko sa pravdepodobne bude čoraz viac spoliehať na Čínu ako na trh pre svoju ropu a plyn, keďže Západ sa bude snažiť stanoviť cenový strop pre ruské energetické zdroje a potenciálne úplne obmedziť ich dovoz.

„Tandem Moskva a Peking hrá kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní globálnej a regionálnej stability. Spoločne stojíme za formovaním spravodlivého, demokratického a multipolárneho sveta založeného na medzinárodnom práve a ústrednej úlohe Organizácie Spojených národov, nie na pravidlách vynájdených niektorými, ktorí sa ich snažia presadiť na druhých bez toho, aby vysvetlili, čím sú,“ povedal Putin.

Si Ťin-pching bol zdržanlivejší a povedal, že „zoči-voči zmenám vo svete, časom a histórii je Čína ochotná spolupracovať s Ruskom, aby odrážala zodpovednosť veľkej krajiny, hrala vedúcu úlohu a vnášala stabilitu do nepokojného a prepojeného sveta“.


Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie