• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Taliban sa po stiahnutí amerických vojakov rozpína, pod kontrolou má údajne väčšinu Afganistanu

Taliban sa po stiahnutí amerických vojakov rozpína, pod kontrolou má údajne väčšinu Afganistanu

Taliban zaznamenal od polovice apríla, keď americký prezident Joe Biden oznámil stiahnutie amerických vojakov do septembra, značné teritoriálne zisky.

9.7.2021 (Webnoviny.sk) - Afganské militantné hnutie Taliban v piatok vyhlásilo, že má pod kontrolou 85 percent územia Afganistanu. Tvrdenie, ktoré odznelo na konci návštevy delegácie Talibanu v Moskve, poskytuje oveľa vyššie číslo ako predošlé vyhlásenia hnutia o tom, že kontrolujú viac ako tretinu z 421 okresov a okresných centier v krajine.

Podľa agentúry AP ho však nie je nemožné overiť. Vláda v Kábule zatiaľ na toto tvrdenie nereagovala.

Nádej politického riešenia

Taliban zaznamenal od polovice apríla, keď americký prezident Joe Biden oznámil stiahnutie amerických vojakov do septembra, značné teritoriálne zisky. Nedávno sa militanti prehnali cez desiatky okresov a prevzali tam kontrolu, často bez boja. Za posledný týždeň zaistili hraničné priechody s Tadžikistanom, Uzbekistanom a vo štvrtok aj s Iránom. Postup hnutia tento týždeň prinútil stovky afganských vojakov k úteku do Tadžikistanu, kde sa nachádza ruská vojenská základňa. Tadžikistan následne zmobilizoval 20-tisíc záložníkov s cieľom posilniť ochranu južnej hranice.

Na tlačovej konferencii v Moskve však Taliban sľúbil, že nebude útočiť na provinčné hlavné mestá alebo ich obsádzať za použitia sily a vyjadril nádej „politického riešenia“ situácie s Kábulom. Hnutie v tejto veci poskytlo záruky afganským úradom a zároveň požiadalo o prepustenie viac talibanských väzňov z afganských väzení, povedal vyjednávač hnutia Mawláwí Šahabuddín Diláwar. Následne povedal, že Taliban kontroluje 85 % Afganistanu.

Hnutie neohrozí Rusko ani jeho spojencov

Taliban tiež sľúbil, že „nedovolí nikomu, žiadnemu jednotlivcovi ani žiadnemu subjektu využívať pôdu Afganistanu proti susednej krajine, regionálnej krajine a krajine sveta, vrátane USA a ich spojencov“. „Nechceme bojovať. Chceme nájsť politické riešenie prostredníctvom politických rokovaní,“ povedal hovorca Talibanu Muhammad Suhajl Šahín.

Delegácia Talibanu počas svojej návštevy Moskvy okrem iného prisľúbila, že hnutie neohrozí Rusko ani jeho spojencov v strednej Ázii.

Moskva viedla v Afganistane desať rokov vojnu, ktorá sa skončila v roku 1989 stiahnutím sovietskych jednotiek. Rusko, ktoré v krajine súperí o vplyv s USA, sa do Afganistanu vrátilo ako sprostredkovateľ medzi rôznymi znepriatelenými frakciami. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok uviedol, že kontakty Moskvy s Talibanom sú „nevyhnutné vzhľadom na to, ako intenzívne sa vyvíja situácia v Afganistane a ako sa vyvíja situácia na hraniciach medzi Afganistanom a Tadžikistanom“.

© SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Dôchodky sa opäť zvýšia, penzisti si prilepšia o desiatky eur

dochodky sa opat zvysia penzisti si prilepsia o desiatky eur

Poberatelia minimálnych dôchodkov si od októbra druhýkrát v tomto roku prilepšia. Sociálna poisťovňa totiž zvýši sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná čiastka za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z doterajších 365,70 eura mesačne zvýši na 389,90 eura mesačne.

Zvýšené sumy dôchodkov

Sociálna poisťovňa minimálne penzie zvýši automaticky, poistenci nemusia o nič žiadať a o tejto zmene dostanú rozhodnutie.

Zvýšené sumy dôchodkov dostanú na svoj bankový účet alebo v hotovosti poštou vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60-tisíc poberateľov penzií.

Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.


Keďže sumy minimálneho dôchodku sa zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú.

Základná výška minimálnej penzie


Ak od 1. októbra bude suma ich riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší, teda vyšší.

Od júla tohto roka základná výška minimálnej penzie tvorí 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.


Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia od 30 do 39 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 40 rokov do 49 rokov o tri percentuálne body zo životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 50 rokov do 59 rokov o päť percentuálnych bodov a za 60. a ďalší rok dôchodkového poistenia o 7,5 percentuálneho bodu zo životného minima.


Počasie