• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Taliban sa po niekoľkých týždňoch obliehania zmocnil metropoly ďalšej provincie v Afganistane

Taliban sa po niekoľkých týždňoch obliehania zmocnil metropoly ďalšej provincie v Afganistane

Násilie v Afganistane sa vystupňovalo po tom, čo sa americké a ďalšie medzinárodné sily začali po 20 rokoch sťahovať z krajiny.

9.8.2021 (Webnoviny.sk) - Hnutie Taliban v pondelok prevzalo kontrolu nad metropolou ďalšej afganskej provincie. Potvrdil to Mohammad Noor Rahmani, predstaviteľ provincie Sar-e Pol s rovnomenným hlavným mestom.

Taliban ovládol centrum spomenutej oblasti po viac ako týždni odporu afganských bezpečnostných síl, po ktorom mesto Sar-e Pol definitívne padlo do rúk Talibanu.

Padlo už aj mesto Kundúz

Predtým sa toto hnutie zmocnilo aj ďalších troch provinčných hlavných miest - Zaranju, Šeberghánu a Taleqanu.

Podľa Rahmaniho militanti z Talibanu obliehali Sar-e Pol niekoľko týždňov, počas ktorých preťaženým afganským silám neposlali žiadne posily.

Iba v nedeľu Taliban po intenzívnych bojoch s vládnymi silami ovládol mesto Kundúz na severovýchode Afganistanu, čo pre hnutie predstavuje najvýznamnejší územný zisk od začiatku májovej ofenzívy, keďže toto mesto sa považuje za vstupnú bránu do severných provincií.

Militanti napredujú rýchlo

Kundúz spájajú cesty s ďalšími veľkými mestami vrátane metropoly Kábul. Má tiež spoločnú hranicu s Tadžikistanom. Tá slúži na pašovanie afganského ópia a heroínu do strednej Ázie, odkiaľ sa potom dostáva do Európy.

Militanti tak rýchlo napredujú a po ovládnutí rozsiahlych oblastí na vidieku sa už začali zameriavať na kľúčové mestá.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Dôchodky sa opäť zvýšia, penzisti si prilepšia o desiatky eur

dochodky sa opat zvysia penzisti si prilepsia o desiatky eur

Poberatelia minimálnych dôchodkov si od októbra druhýkrát v tomto roku prilepšia. Sociálna poisťovňa totiž zvýši sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná čiastka za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z doterajších 365,70 eura mesačne zvýši na 389,90 eura mesačne.

Zvýšené sumy dôchodkov

Sociálna poisťovňa minimálne penzie zvýši automaticky, poistenci nemusia o nič žiadať a o tejto zmene dostanú rozhodnutie.

Zvýšené sumy dôchodkov dostanú na svoj bankový účet alebo v hotovosti poštou vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60-tisíc poberateľov penzií.

Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.


Keďže sumy minimálneho dôchodku sa zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú.

Základná výška minimálnej penzie


Ak od 1. októbra bude suma ich riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší, teda vyšší.

Od júla tohto roka základná výška minimálnej penzie tvorí 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.


Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia od 30 do 39 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 40 rokov do 49 rokov o tri percentuálne body zo životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 50 rokov do 59 rokov o päť percentuálnych bodov a za 60. a ďalší rok dôchodkového poistenia o 7,5 percentuálneho bodu zo životného minima.


Počasie