• Dnes je: Štvrtok 28. septembra 2023 meniny má Václav

Taliban dobyl tretie najväčšie mesto v Afganistane a hrozí, že sa o pár mesiacov zmocní celej krajiny

Taliban dobyl tretie najväčšie mesto v Afganistane a hrozí, že sa o pár mesiacov zmocní celej krajiny

Militanti majú pod kontrolou už 11 z 34 provinčných hlavných miest.

12.8.2021 (Webnoviny.sk) - Militantné hnutie Taliban sa zmocnilo tretieho najväčšieho mesta v Afganistane - Herátu. Dobytie strategického hlavného mesta rovnomennej provincie je zatiaľ najväčším úspechom Talibanu v jeho týždeň dlhej ofenzíve, počas ktorej sa mu podarilo dostať pod kontrolu 11 z 34 provinčných hlavných miest.

Militanti obsadili napríklad aj Ghazní, čím odrezali diaľničné spojenie medzi afganskou metropolou Kábul s provinciami na juhu.

Taliban by mohol ovládnuť celú krajinu

Samotný Kábul postup Talibanu zatiaľ priamo neohrozuje. Ofenzíva však posilňuje Taliban, ktorý už má podľa odhadov pod kontrolou zhruba dve tretiny Afganistanu.

Najnovší posudok spravodajskej služby americkej armády naznačuje, že by sa Kábul mohol dostať pod nátlak povstalcov v priebehu 30 dní a ak sa situácia bude vyvíjať podľa terajšieho trendu, do pár mesiacov by mohlo hnutie mať pod kontrolou celú krajinu. Vládne sily budú zrejme v nasledujúcich dňoch nútené sa stiahnuť na obranu hlavného aj ďalších pár miest.

Tisíce ľudí opustili svoje domovy

Tisíce ľudí utiekli zo svojich domovov z obavy, že Taliban opäť zavedie brutálnu, represívnu vládu.

Mierové rozhovory v Katare zostávajú pozastavené, diplomati sa však stretávali počas celého dňa. Násilie v Afganistane sa vystupňovalo po tom, čo sa americké a ďalšie medzinárodné sily začali po 20 rokoch sťahovať z krajiny.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 28. september 2023

horoskopy na dnes stvrtok 28 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Skôr ako sa niekomu zaviažete, dobre si všetko premyslite a pozisťujte, čo sa dá. Neskôr sa budete márne vyhovárať, že ste nemali dosť informácií. Opatrnosť je matkou múdrosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ťažko sa nájde vec, ktorá by vás mohla naplno uspokojiť. Čo môžete podniknúť, aby ste konečne zosúladili vlastné idey, to sú otázky, ktoré si kladiete a dnes môžete dostať na ne odpoveď.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Konajte rozvážne a premyslite si ďalšie kroky do budúcnosti. Nemyslite len na ťažkosti, mohli by ste prepadnúť pesimizmu. Vynechajte prácu s peniazmi!

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes zaznamenáte úspech skoro v každej oblasti vašej práce. Nesnažte sa však rozvíjať nové činnosti, nemuseli by ste ich zvládnuť. Dávajte pozor na cestách.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie