• Dnes je: Streda 08. decembra 2021 meniny má Marína

Takmer každý deň niekoho na bratislavskom letisku nepustia do lietadla. Nepodceňte prípravu pred odletom

Takmer každý deň niekoho na bratislavskom letisku nepustia do lietadla. Nepodceňte prípravu pred odletom

V prípade zaočkovaných cestujúcich je zas dôležité, aby od úplného zaočkovania ubehol potrebný čas. Zvyčajne je to 14 dní po podaní druhej dávky vakcíny alebo 21 dní po podaní vektorovej vakcíny s jednou dávkou.

Letná turistická sezóna po uvoľnení protiepidemických opatrení a podmienok na cestovanie pokračuje v plnom prúde.

Pri cestovaní mimo Slovenska, hoci len v rámci Európy, sú napriek uvoľneniu stále určité obmedzenia a kontroly na hraniciach. Pred odchodom a aj po návrate. Dôvodom je prevencia pred ďalšou vlnou už silnejšieho variantu koronavírusu.

Jednoduchšie to pri cestovaní majú dovolenkári s digitálnym GreenPassom s potvrdením o zaočkovaní, či o negatívnom teste alebo o prekonaní ochorenia COVID-19. Viacerých pri ceste domov čaká povinná karanténa.

Dovolenkári by pred cestou mimo Slovenska nemali podceniť podmienky vstupu v jednotlivých krajinách. Inak sa môžu už na začiatku ocitnúť v nezávideniahodných problémoch a do miesta svojho pobytu nemusia odletieť. Potvrdzujú to aj doterajšie letné skúsenosti z najväčšieho domáceho letiska v slovenskej metropole, kde takéto prípady doposiaľ zaznamenávajú opakovane.

Na čo pamätať pred odletom

Prípady, keď niektorí cestujúci nemohli byť pripustení k preprave, sa počas júna a júla vyskytovali takmer každý deň. Hovorca Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Matúš Hrabovský pre portál NašaDoprava.sk uviedol, že najčastejším problémom je chýbajúca, prípadne nesprávne vyplnená registrácia cestujúceho.


Častým problémom sú aj negatívne COVID testy, ktoré nespĺňajú požiadavky danej krajiny. Napríklad, sú v slovenčine, či bez označenia typu testu.


„Najčastejšie platí, že negatívny test musí byť v anglickom jazyku a musí obsahovať meno cestujúceho (rovnaké ako v cestovnom doklade), dátum narodenia, typ testu (antigénový alebo PCR), identifikáciu testovacieho zariadenia, dátum vyhotovenia testu a negatívny výsledok,“ upozorňuje Hrabovský s tým, že podmienky jednotlivých krajín v tomto môžu byť odlišné.

V prípade zaočkovaných cestujúcich je zas dôležité, aby od úplného zaočkovania ubehol potrebný čas. Zvyčajne je to 14 dní po podaní druhej dávky vakcíny alebo 21 dní po podaní vektorovej vakcíny s jednou dávkou. Tieto podmienky si taktiež určujú jednotlivé krajiny.


Cestujúci by mali prísť na letisko v dostatočnom časovom predstihu, aspoň dve-tri hodiny pred plánovaným odletom svojej linky. „V tomto čase sa zvyčajne otvára registrácia cestujúcich. Kontroly dokumentov trvajú dlhšie ako v období pred pandémiou, zatiaľ sa však nestretávame s prípadmi, kedy by boli z tohto dôvodu omeškané odlety,“ poznamenal Hrabovský.

Dôkladná príprava

Bratislavské letisko odporúča, aby si cestujúci pred odletom v prvom rade dôkladne naštudovali opatrenia krajiny, do ktorej cestujú. Prehľady týchto opatrení poskytujú svojim klientom cestovné kancelárie. Pravidelne aktualizované informácie o podmienkach cestovania a opatreniach proti COVID-19 v zahraničí zverejňuje na svojom webe Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Takisto treba myslieť na to, že opatrenia konkrétnej krajiny sa môžu pred odletom na dovolenku viackrát zmeniť. Väčšina krajín žiada predloženie potvrdenia o registrácii pred odleto, tzv. formulár PLF – Passenger Locator Form, predloženie negatívneho COVID testu – niektoré krajiny vyžadujú PCR test, iným stačí antigénový test -, či potvrdenia o úplnom zaočkovaní alebo o prekonaní ochorenia COVID-19.


„Vybavenie všetkých náležitostí neodporúčame nechávať na poslednú chvíľu. V prípade povinnosti predložiť negatívny PCR test treba počítať s dlhším čakaním na výsledok. Popri požiadavkách krajín, ktoré súvisia s pandémiou, cestujúci nesmú zabúdať ani na štandardné požiadavky, ako je dostatočná platnosť cestovných dokladov alebo víz,“ prízvukuje Hrabovský.

Pozor na registračný formulár

Veľmi dôležité je, aby cestujúci včas a dôsledne vyplnili registračný formulár danej krajiny. V niektorých krajinách registrácia bezprostredne pred odletom už nemusí byť možná. Pri odletoch do Grécka sa registrácia na daný deň uzatvára o polnoci predchádzajúceho dňa gréckeho času, 23:00 nášho času. Ak sa cestujúci nestihne včas zaregistrovať, nemôže byť umožnený jeho odlet.

„Podľa pokynov leteckej spoločnosti cestujúcim skontrolujú naši zamestnanci všetky potrebné dokumenty ešte pred odletom. Kontrola prebieha pri registrácii na check-in pulte, prípadne v nástupnej bráne. Po prílete do destinácie tieto dokumenty kontroluje miestna hraničná polícia,“ vysvetľuje hovorca bratislavského letiska.

Na čo nezabúdať pri návrate

Pred príletom naspäť na Slovensko sa musia všetci cestujúci povinne zaregistrovať na portáli eHranica a tiež treba vyplniť Formulár na vyhľadanie cestujúceho. Po prílete z vybraných krajín sa vyžaduje aj predloženie negatívneho PCR testu.


Cestujúcich po prílete zo zahraničia kontrolujú príslušníci hraničnej a cudzineckej polície. Letisko však nemá informácie o tom, že by po príletoch vznikali akékoľvek problémy.

Priestory letiska sú pravidelne dezinfikované v súlade s nariadením hlavného hygienika Ministerstva dopravy a výstavby SR. Z tohto nariadenia vyplýva aj povinnosť nosiť počas celého pobytu v priestoroch letiska respirátor. Cestujúci tiež majú dodržiavať bezpečnú vzdialenosť a pravidelne si dezinfikovať ruky.

„Samotné nariadenie, ktoré prikazuje pravidelnú dezinfekciu lietadiel, sa vzťahuje na všetky letecké spoločnosti, ktoré prevádzkujú letecké spojenia z a na územie SR,“ pripomenul Hrabovský.

Destinácie a cestujúci

Počas terajšej letnej sezóny je možné z bratislavského letiska cestovať charterovými letmi cestovných kancelárií približne do dvadsiatky rôznych prímorských destinácií. Novinkou sú lety na chorvátsky ostrov Brač. Pravidelné linky smerujú do Londýna, Birminghamu, Manchestru, Edinburgu, Dublinu, Ríma, Alghera, Burgasu, Kyjeva, Malagy, Pafosu, Štokholmu, Hurghady a na ostrovy Korfu a Malorka.


Bratislavské letisko v prvom polroku tohto roka vybavilo na príletoch a odletoch spolu takmer 53-tisíc cestujúcich a k 15. júlu skoro 93-tisíc pasažierov. „V minulom roku bolo za prvý polrok vybavených vyše 292-tisíc cestujúcich. Treba však zdôrazniť, že takmer 250-tisíc cestujúcich z tohto počtu bolo vybavených za mesiace január, február a prvú polovicu marca,“ priblížil Hrabovský.

Tieto mesiace totiž ešte neboli zasiahnuté pandémiou a cestovnými obmedzeniami, a počtom cestujúcich sa približovali k historickým rekordom. V roku 2019 bolo v prvom polroku spolu vybavených až 944-tisíc cestujúcich. Za celý predminulý rok prešlo bránami bratislavského letiska takmer 2,3 milióna pasažierov, čo bolo skoro na úrovni rekordu z roku 2018.

Letné očakávania

V júni, prvom mesiaci aktuálnej letnej dovolenkovej sezóny, bratislavské letisko vybavilo vyše 32-tisíc cestujúcich. Najviac cestujúcich prepravili letecké spoločnosti Ryanair, Smartwings a AirExplore, najpopulárnejšími destináciami boli Rodos, Malorka a Londýn.


V minulom roku, ktorý bol výrazne poznačený pandémiou, bolo počas júna vybavených iba 2 176 osôb, v rekordnom júni roku 2019 vyše 236-tisíc. Pri aktuálnom vývoji situácie letisko predpokladá, že v tohtoročnej letnej sezóne vybaví približne 130-tisíc cestujúcich.


„V súčasnosti je však vytváranie predikcií naozaj náročné vzhľadom na časté zmeny opatrení v súvislosti s epidemiologickou situáciou. Situácia však bude do veľkej miery závisieť od nastavenia opatrení Slovenska a jednotlivých krajín počas augusta a septembra,“ dodal Hrabovský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie