• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Takáč vytkol Budajovi nekompetentnosť a navrhol, aby počet medveďov zisťovali lesníci a poľovníci

Takáč vytkol Budajovi nekompetentnosť a navrhol, aby počet medveďov zisťovali lesníci a poľovníci

Minister životného prostredia Ján Budaj.

Je smutné a zahanbujúce, že šelma slovenských lesov, medveď, je predmetom politického hodnotenia hlavne zo strany ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO).

Počas parlamentnej rozpravy o odvolaní šéfa envirorezortu to povedal poslanec Richard Takáč (Smer-SD).

Ministra označil za nekompetentného, ktorý nezvláda svoju funkciu a je „úplne, ale totálne riadený sektorom a mimovládnymi organizáciami“.

Medveď pripravil o život jedného človeka

Pri manažovaní medveďa sa podľa poslanca ohrozuje zdravie ľudí a hlavne životy. „Za vášho fungovania pripravil medveď jedného človeka o život,“ poznamenal Takáč. Ako ďalej uviedol, v roku 1928 bolo na Slovensku zhruba 35 jedincov. V roku 2014 zo sčítavania vyšlo 1 256 kusov.

Na sčítavaní sa podieľali poľovníci, ktorí poznajú v lese každý strom. Sčítavanie sa robia na základe DNA trusu z 3 500 vzoriek.

Posledný zber robili študenti

Posledný zber z roku 2020 robili podľa Takáča študenti, teda ľudia, ktorí nechodia do lesa a tí vyzbierali 2 176 vzoriek a možno 30 percent z nich bude trus z iných zvierat.

Poslanec tvrdil, že má informácie, že ľudia z ministerstva životného prostredia sa snažia ovplyvniť spracovávanie vzoriek tak, aby zo sčítania vzišlo 1 700 alebo 1 800 medveďov.

Mal by sa stanoviť maximálny počet jedincov

Takáč si myslí, že by sa pri sčítaní mali namiesto študentov využiť zamestnanci Štátnych lesov SR či poľovníci, ktorí poznajú terén a každý deň chodia do lesa.


„Medveď hnedý je premnožený,“ zdôraznil Takáč. Doplnil, že by sa mal stanoviť maximálny počet jedincov, ktorý by mal byť výsledkom práce odborníkov či už podľa rozlohy a lokality, lebo sú lokality, kde medveď patrí a kde nepatrí.

Predstavitelia strany SaS podporujú reguláciu medveďov so stratou plachosti

Predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS) plne podporujú reguláciu medveďov, ktorí sa pre stratu plachosti približujú k ľudským obydliam, čím ohrozujú ľudí. Rovnako podporujú prísny zákaz vnadenia, prikrmovania a nechráneného odpadu. Informoval o tom hovorca strany SaS Ondrej Šprlák v tlačovej správe.

„Treba tiež postihovať ľudí, ktorí medvede zámerne vnadia. Momentálne sme za reguláciu tých kusov, ktoré stratili plachosť, a to najmä v intraviláne obcí,“ uviedla tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová.


Parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie vydal k problému s medveďmi uznesenie. Envirorezortu a rezortu pôdohospodárstva odporúča bezodkladne realizovať opatrenia na ochranu zdravia, bezpečnosti a majetku ľudí.


Ministerstvo životného prostredia by malo tiež do konca roka aktualizovať Program starostlivosti o medveďa hnedého na Slovensku, v ktorom ako jedno z možných riešení uvádza aj regulácia populácie medveďa hnedého.

Podľa strany SaS je však potrebné vedieť počty medveďov. „Odporúčame preto zriadiť pracovnú skupinu, v ktorej budú zástupcovia z oblasti ochrany prírody, lesníctva, poľnohospodárstva, samosprávy, ako aj zástupcovia parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Vzniknúť by mala do konca júla,“ doplnila tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. Ak medvede podľa jej slov stratia plachosť, je to potrebné riešiť urgentne.

Problémom s medveďmi nie je ich premnoženie a regulovaný odstrel nie je riešením. Ako to vidí iniciatíva My sme les?


Iniciatíva My sme les spolu s ďalšími mimovládnymi organizáciami zastáva názor, že problémom s medveďmi nie je ich nadmerný výskyt, ale neschopnosť zaviesť efektívne, predovšetkým preventívne opatrenia na bezproblémové spolužitie s nimi.


„Predovšetkým si treba uvedomiť, že medializované prípady o útokoch tvoria v skutočnosti len veľmi malé percento stretnutí človeka s medveďom.


Drvivá väčšina stretnutí sa odohrá tak, že medveď sa vzdiali ešte pred tým, ako ho človek vôbec zaregistruje,“ uviedol v tlačovej správe Ondrej Kameniar z Iniciatívy My sme les.

Útoky sú ojedinelé

Podľa Kameniara k útoku dochádza vo vzácnych prípadoch, keď sa človek nechtiac dostane do príliš tesnej blízkosti medveďa a prekvapí ho, takže ten sa cíti ohrozený.

Aj v takejto situácii však medveď útok zväčša len predstiera a k reálnemu útoku dôjde naozaj len v pár prípadoch ročne.

„Iniciatíva My sme les vníma strach obyvateľstva v regiónoch s výskytom medveďa hnedého, prameniaci z nedávnych blízkych stretov a útokov. Zároveň však upozorňuje na to, že medveď hnedý je dôležitým prvkom našej prírody, ktorého ochrana je potrebná,“ dodali v tlačovej správe.

Prirodzená selekcia

Ako riešenia vidí predovšetkým zastavenie prikrmovania zveri v lesoch krmivami a ľudskou potravou, ktoré priťahujú aj medvede, prispôsobenie poľnohospodárskej produkcie v oblastiach s výskytom medveďa, zabezpečenie odpadu a posilnenie zásahového tímu.

Iniciatíva My sme les nepovažuje povolenie regulačného odstrelu za riešenie ale za jednu z príčin celého problému.


„Medveď hnedý sa v prírode nepremnoží vďaka tomu, že veľké samce fungujú ako prirodzená selekcia mláďat – cielene zabíjajú mláďatá iných samíc, aby mohli zanechať vlastné potomstvo. Pri poplatkovom odstrele sa často vyberali práve veľké samce, ktoré mali vysokú trofejovú hodnotu. Tým pádom sa ich množstvo v populácií neprirodzene zmenšilo a ako následok dochádza k zvýšenému prežívaniu mláďat,“ dodal Kameniar.

Vnadiská nespôsobujú problémy s medveďmi na Poľane, ohradil sa Vlčan voči tvrdeniam Budaja

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) spochybňuje vyhlásenia ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) o tom, že problémy na Podpoľaní s množstvom medveďov, ktoré sa približujú k ľudským sídlam spôsobujú vnadiská Lesov Slovenskej republiky, na ktoré sa ročne vysypú štyri tony kukurice.


„Na jedno vnadisko sa priemerne vysype 350g kukurice denne. V žiadnom prípade neplatí argument, že uvedené množstvo kukurice spôsobilo premnoženie medveďa hnedého. Zdôrazňujeme, že štyri tony kukurice boli rozmiestnené na 28 vnadiskách Podpoľania, čo predstavuje plochu 21-tisíc hektárov.“ uviedlo v tlačovej správe MPRV SR.


Ako ďalej informuje ministerstvo, vnadiská sú využívané s cieľom znížiť počty diviakov, keďže Slovensko tretí rok bojuje s africkým morom ošípaných, ktorý už zlikvidoval niekoľko chovov ošípaných a spôsobil miliónové škody chovateľom aj štátu.

„Nejde teda o prikrmovanie zveri, ako to prezentuje minister životného prostredia. Pre úplnosť uvádzame, že v tomto roku ešte nebola kukurica na vnadiská v oblasti Podpoľanie umiestnená,“ dodal agrorezort.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie