• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Tajani: Po vzbure wagnerovcov je mýtus o jednote Putinovho Ruska preč

Tajani: Po vzbure wagnerovcov je mýtus o jednote Putinovho Ruska preč

Verí, že aj vďaka tomuto kroku je mier na Ukrajine o niečo bližšie.

25.6.2023 (SITA.sk) - Pokus o vzburu zo strany ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny podľa talianskeho ministra zahraničných vecí Antonia Tajaniho ukázal slabosť Ruska a ruskej vlády a môže pomôcť Ukrajine.

Šéf talianskej diplomacie pre denník Il Messaggero povedal, že pokus wagnerovcov o vzburu znamená, že „mýtus o jednote Putinovho Ruska je preč". Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Táto vnútorná eskalácia rozdeľuje ruskú armádu. Je to nevyhnutný výsledok podporovania a financovania légie žoldnierov," dodal Tajani. Poznamenal, že v dôsledku krokov Wagnerovej skupiny sa „dá s určitosťou povedať, že dnes je ruský front slabší ako včera". Vyjadril pritom nádej, že mier na Ukrajine „je teraz bližšie".

„Invázia na Ukrajinu sa obrátila ako bumerang proti Putinovi. Rusi nemôžu zvíťaziť, v bleskovej vojne zlyhali. Teraz platia za problémy a rozpory vo vojenskom aparáte," konštatoval taliansky minister.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Izrael pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy po tom, ako USA vetovali rezolúciu OSN o okamžitom prímerí

izrael pokracoval v bombardovani pasma gazy po tom ako usa vetovali rezoluciu osn o okamzitom primeri

9.12.2023 (SITA.sk) - Izraelské bojové lietadlá v noci na sobotu bombardovali Pásmo Gazy vrátane niektorých zmenšujúcich sa kúskov územia na juhu, ktoré Jeruzalem odporučil palestínskym civilistom ako evakuačné oblasti.

Najnovšie bombardovanie prišlo po tom, ako USA vetovali rezolúciu Organizácie Spojených národov požadujúcu okamžité humanitárne prímerie v Gaze napriek tomu, že ju podporila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.

Zomreli tisíce ľudí

Od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo viac ako 17 400 ľudí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ministerstvo však nezverejňuje informácie, koľko obetí tvoria civilisti a koľko bojovníci.

Vojna vypukla po tom, ako Hamas začiatkom októbra vtrhol do južného Izraela a zabil zhruba 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Zodpovednosť za civilné obete v Gaze podľa Izraela nesie hnutie Hamas, pretože civilistov využíva ako ľudské štíty.

USA naďalej odmietajú prímerie

Od prvého decembra, čiže od skončenia niekoľkodňového prímeria, bolo zabitých viac ako 2 200 Palestínčanov.

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku administratíva amerického prezidenta Joea Bidena naďalej trvalé prímerie odmieta a tvrdí, že by umožnilo Hamasu prežiť a ohrozovať Izrael.


Počasie